Петок: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Петок со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Петок''' е петтиот [[ден]] во [[седмица]]та, кој се наоѓа помеѓу [[сабота и]] и [[четврток]]. Во културите коишто за прв ден во седмицата ја земаат [[недела]], петок е шестиот ден во седмицата. Во [[Христијанство|христијанската религија]], петок се смета за свет ден, односно ден пред воскреснувањето на [[Исус Христос]].
 
{{Денови од седмицата}}

Прегледник