Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.852 бајти ,  пред 5 години
дополнување
(дополнување)
[[Податотека:Sv. Petar na Kajmakčalan.jpg|thumb|Спомен капелата од [[Битка на Кајмакчалан|Битката на Кајмакчалан]] во 1916 година.]]
'''Кајмакчалан''' е врв на планината [[Ниџе]]. Се наоѓа на јужната граница од републиката[[Македонија]], исо изнесувавиина од 2.521&nbsp;м.<ref>{{наведена книга|title=Статистички годишник на СР Македонија|publisher=Републички завод за статистика|date=1978}}</ref> Тој е петти највисок врв во Македонија и трет највисок врв во [[Грција]]. Кај [[Бугари|Бугарите]], врвот е познат како Борисов Град, а кај [[Срби|Србите]] како Порта на слободата и Праг на татковината.
 
==Местоположба==
Од врвот се гледаат [[Островско езеро|Островското езеро]] и [[Петерско Езеро|Петерското езеро]] во Грција, како и областа [[Мариово]] во Македонија. Во близина на Кајмакчалан се наоѓаат селата [[Скочивир]], во Македонија, како и селото [[Чеган]] и ски-центарот [[Ворас]], во Грција.<ref>Алекандар Матески, „Убава Македонија - Кајмакчалан“, ''Економија и бизнис'', година 17, број 196, 30 октомври 2014, стр. 92.</ref>
 
==Знаменитости==
За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], на Кајмакчалан се воделе тешки борби меѓу [[Бугарска армија|бугарската армија]], од една страна, и [[Француска армија|француската]] и [[Српска армија|српската војска]], од друга страна, како дел од [[Македонски фронт|Македонскиот фронт]]. Притоа, само во периодот од 12 до [[30 септември]] [[1916]] година, во жестоките борби на врвот загинале над 4.600 војници од српската војска. Во спомен на овој настан, на црквата „[[Св. Илија]]“, сместена на самиот врв, се наоѓа посвета напишана од кралот [[Александар Караѓорѓевиќ]]. До пред некое време, во [[Црква (објект)|црквата]], во посебна урна, се наоѓало [[Срце|срцето]] на швајцарскиот [[Форензика|форензичар]], публицист и професор, Арчибалд Рајс. Исто така, на врвот се наоѓа и познатата [[Камбанарија|камбана]], која ја донирал [[Михајло Пупин]].<ref>Алекандар Матески, „Убава Македонија - Кајмакчалан“, ''Економија и бизнис'', година 17, број 196, 30 октомври 2014, стр. 92-93.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник