Разлика помеѓу преработките на „Живко Фирфов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 150 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| field = етномузиколог, диригент, музички деец
}}
'''[[Живко Фирфов]]''' ({{роден во|Велес|Македонија}}, {{роден на|20|ноември|1906}} - {{починал на|21|јули|1984}}) — истакнат [[Македонија|македонски]] [[Етномузикологија|етномузиколог]], [[педагог]], [[диригент]] и музички деец.
 
За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен докторат на Географското здружение од Колумбија, [[САД]], во 1955 година.
* [http://www.socom.com.mk/ Сојуз на композитори на Македонија]
 
{{Никулец за биографија}}
 
[[Категорија{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Македонски етномузиколози|Фирфов, Живко]]}}
[[Категорија:МакедонскаМакедонски музика|Фирфов, Живкоетномузиколози]]
[[Категорија:МакедонскиМакедонска композитори|Фирфов, Живкомузика]]
[[Категорија:Македонски композитори]]
 
[[Категорија:Велешани]]
[[Категорија:Велешани]]

Прегледник