Разлика помеѓу преработките на „Јовица Тасевски - Етернијан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
(ситна поправка, дополнување)
(→‎Литературно творештво: ситна поправка)
Врз основа на неговата [[поезија]], во [[2005]] година, во Народниот театар „[[Јордан Хаџи Константинов - Џинот]]“ - [[Велес]] била изведена претставата „Небесни стражи“ во режија на [[Весна Димитровска]].
 
Неговата поезија е застапена во повеќе антологии и преведена е на околу 15 јазици, како: [[Англиски јазик|англиски]], [[Руски јазик|руски]], [[Полски јазик|полски]], [[Унгарски јазик|унгарски]], [[Романски јазик|романски]], [[Грчки јазик|грчки]], [[Српски јазик|српски]], [[Хрватски јазик|хрватски]] и [[словенечки јазик]].<ref>"Поезијата на Етернијан во американско списание", ''Дневник'', година XVIIXVIII, број 5433, петок, 4 април 2014, стр. 27.</ref>
 
== Надворешни врски ==

Прегледник