Хирохито: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 24 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34479 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Emperor_Hirohito_coronation_1928.jpg|thumb|300px|ИмператоротЦарот Хирохито сликан во Кјото, 1928.]]
'''Императорот Хирохито''' ([[јапонски]]: 裕仁) ({{роден на|29|април|1901}} - {{починал на|7|јануари|1989}}) бил [[цар на [[Јапонија]] од [[1926]] до неговата смрт. Во Јапонија е познат по неговото постхумно име Шоова Тенноо (јапонски: 昭和天皇).
 
Првиот дел на неговото владеење ([[1926]] - [[1945]]) се случило во времето кога се зајакнувала воената сила на [[влада]]та. Иако [[Устав]]от пропишувал дека само [[император]]отцарот смеел да управува со јапонскатаЈапонското империјацарство и нејзинатанеговата [[армија|војска]] и [[воена морнарица]], вистинската ситуацијата била поинаква. Тој всушност претставувал само фигура. [[Политика]]та на тогашната влада евентуално довела до [[војна]] со [[Кина]] ([[1937]] - [[1945]]) и [[Втората светска војна]]. Како последица на тоа, и до денес кај некои жители на азиски држави окупирани од страна од јапонската империјалнацарска армија, често имаат непријателски однос кон јапонскатајапонското империјалнацарско фамилијасемејство.
 
По јапонскиот пораз во Втората светска војна, [[САД]] преку [[Генерал Мекартур]] му дозволила на Хирохито да продолжи со неговото владеење, но без традиционалното тврдење дека бил потомок на „Сончевиот Бог“ поради што биле жртвувани многу животи за текот на војната ([[камиказе]]). На Хирохито и Јапонија им се овозможило да се концентрираат на развивање на економијата во кој домен државата стекнала голем напредок.
 
Во натамошното владеење на Хирохито тој постанал активен член во општиот јапонски живот. Извршувал многу служби како поглавар на државата со силна јавна присутност во разни церемонии и сл. Неговата улога понатаму многу придонела во поправање и подобрување на дипломатската слика на Јапонија.
{{Никулец за биографија}}
 
{{Јапонија-био-никулец}}
[[Категорија:Јапонци]]
 
[[Категорија:ЈапонциЦареви на Јапонија]]
 
{{Link FA|he}}

Прегледник