Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
== Основни концепти во хемијата ==
 
=== Атом ===aka
 
{{main|Атом}}
[[Податотека:Atom.png|thumb|Елементарни честички во атом од хелиум: два електрона (жолти) кои се околу јадрото, во електронската обвивка; протони (црвени) и два неутрона (зелени), кои се наоѓаат во јадрото на атомот.]]
Анонимен корисник

Прегледник