Покраина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Улоги ==
Како засебни управни единици се јавуваат покраините на [[Покраини на Филипините|Филипините]], [[Покраини во Холандија|Холандија]], [[Покраини во Белгија|Белгија]], [[Покраини во Шпанија|Шпанија]] и [[Покраини во Италија|Италија]]; и големи автономни области како оние во [[Покраини и територии во Канада|Канада]], [[Покраини во ДР Конго|Конго]] и [[Покраини во Аргентина|Аргентина]].
 
Во [[Покраини во Италија|Италија]] и [[Покраини во Чиле|Чиле]], покраината е второстепена административна единица во состав на [[регион]]от, кој е првостепена (најкрупна) единица во земјата. Во тие случаи, покраините понатаму се делат на [[општина|општини]], [[округ|окрузи]] и сл.

Прегледник