Покраина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Во многу [[федењрација|федеративни]] и [[конфедерација|конфедеративни]] држави, покраината не е јасно потчинета на централната власт, туку се смета за [[суверенитет|суверена]] во однос на разни уставни функции. Класичен случај од оваа категорија се [[Автономна Покраина Косово и Метохија|Косово и Метохија]] и [[Војводина]] во [[СФРЈ]].
 
== Видови улогиУлоги ==
Како засебни управни единици се јавуваат покраините на [[Покраини на Филипините|Филипините]], [[Покраини во Холандија|Холандија]], [[Покраини во Белгија|Белгија]], [[Покраини во Шпанија|Шпанија]] и [[Покраини во Италија|Италија]]; и големи автономни области како оние во [[Покраини и територии во Канада|Канада]], [[Покраини во Конго|Конго]] и [[Покраини во Аргентина|Аргентина]].
 

Прегледник