Разлика помеѓу преработките на „Мелани Амаро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 726 бајти ,  пред 8 години
интервики, изменета категоризација, граматички поправки, викификација, промени во стилот, средување на инфокутија
(интервики, изменета категоризација, граматички поправки, викификација, промени во стилот, средување на инфокутија)
{{Infobox musical artist <!-- See Wikipedia:WikiProject_Musicians -->
| name = Мелани Амаро
| image = Melanie Amaro.jpg
| image_size =
| background = solo_singer
| Родено имеbirth_name = Мелани Ан Амаро
| Роденаbirth_date = {{Дата на раѓање и години|26|6|1992|mf=yes}}
| birth_place = Форт Лодердејл, Флорида, САД
| Потеклоorigin = Тортола, Британски Девствени Острови
| Жанровиgenre = Поп, РнБ, соул, денс
| Занимањаoccupation = Пејач
| Инструменти instrument = Вокал, пијано
| Период наyears_active = 2011–денес
| Издавачиlabel = [[Epic Records|Epic]], [[Syco Music]]
активност
| Дел од associated_acts = Икс Фактор (САД) 2011, финалисти
| Издавачи = [[Epic Records|Epic]], [[Syco Music]]
| | website = {{url|http://www.melanieamaroofficial.com/}}
| Дел од = Икс Фактор (САД) 2011, финалисти
| | website = {{url|http://www.melanieamaroofficial.com/}}
}}
'''Мелани Ан Амаро''' (родена на [[26 јуни]]. [[1992 г.]]) е пејачка родена на Британските Девствени Острови која победи наво првата сезона на Икс Фактор (САД) во 2011 г., обезбедувајќи си музички договор со [[Syco Music]] и [[Epic Records]] вреден 5 милиони [[Американски долар|американски долари долари]].
 
== Ран живот ==
Амаро е родена во Форт Лодердејл, Флорида, а од своите три години, израсната е во Тортола, Британските Девствени Острови. Амаро била пратена на Британските Девствени Острови да живее со својата баба Катерина, откако нејзините родители Хиполито Амаро и Дебра Силвестер Амаро сфатиле дека немаат финансии за да ја одгледуваат. Амаро ги гледала своите родители само за летните и божиќните одмори. Исто така, таа има двајца браќа, Марк и Мајк, и помала сестра, Маја. Нејзината мајка Дебра се присеќа дека кога нејзината ќерка имала околу шест месеца, таа станувала во два часот по полноќ и почнувала да ѝ пее во нејзиното креветче. Покрај тоа, уште откако била многу мала, Амаро пеела низ својата куќа, користејќи чешел како микрофон. Мелани сфатила дека се вљубила во пеењето и актерството кога била околу единаесет години, и вели дека благодарна ѝ е на мајка ѝ што ја охрабрувала да го следи својот сон за пеење. Амаро никогаш не се пријавила на некој натпревар за пеење, но пеела на свадби, во цркви и други настани. Мелани заврши во средното училиште [[Plantation High School]] во 2010 година. Во март 2012 година, нејзиниот наставник по хор, Гари Ривенбарк, за кого таа вели дека е одговорен за оформувањето на нејзиниот глас, почина од лимфома на 48 години.
 
== Музичка кариера ==
=== 2011: ''Икс Фактор'' ===
Во јуни 2011 година, мајка ѝ ја убедила Амаро да се пријави на првата сезона на Икс Фактор САД. Првиот настап со песната "Listen" од Бијонсе Ноулс ѝ беше пред судиите: Сајмон Кауел, Пола Абдул, Никол Шерзингер и Ел.Еј. Откако стана една од 32та финалисти, ја изведе песната "[[Will You Be There]]" од Мајкл Џексон во куќата на судиите, пред својот ментор Кауел. Амаро првично не беше избрана да биде дел од 16те финалисти и беше елиминирана од категоријата на девојките. Сепак, две недели потоа, Кауел ја изненади во нејзиниот дом во Флорида, поканувајќи ја да се врати во натпреваарот откако одлучул дека направил "огромна" грешка со тоа што не ја задржал.
 
Амаро напредуваше на шоута во живо во категоријата на девојките на Кауел, заедно со Рејчел Кроу, Дру, Тиа Толивер и Симон Батл. Вклучувањето на Амаро го покачи бројот на натпреварувачите на 17 на првото шоу во живо. На 15 декември, Амаро влезе во финалето заедно со Крис Рене и Џош Краџик. Следната недела таа беше прогласена победник. Нејзината награда беше музички договор со продуцентските куќи [[Syco Music]] и [[Sony Music Entertainment|Sony Music]] вреден 5 милиони американски долари, што воедно е и највредната гарантирана награда во историјата на телевизијата. Брзо по победата, продуцентската куќа на Sony Music - Epic Records изјави дека официјално потпишале договор со Амаро, којашто таму ќе работи заедно со Ел.Еј. Рид. Покрај договорот, Амаро исто така се појави и во рекламата на Пепси заедно со Елтон Џон, којашто се прикажуваше за време на Супер Бол XLVI на NBC.
 
==== Изведби на Икс Фактор ====
Мелани Амаро ги изведе следниве песни на Икс Фактор:
 
<small><sup>{{note|date1|1}}</sup>Мелани првично беше елиминирана но потоа ја вратија во шоута во живо.<br/></small>
 
=== 2012&ndash;денес: По ''Икс Фактор'', ''Truly'' ===
Амаро го издаде својот прв албум на крајот на 2012 година, на којшто има песни со поинаков стил од оној на кој публиката е навикната да го слуша од неа. Како дел од нејзината награда, рекламата на Пепси во која се појавува Амаро се емитуваше за време на [[Super Bowl XLVI]] на [[NBC]]. На рекламата, Амра пее и игра на песната "Respect", заедно со Елтон Џон, Флејвор Флејв и Ани Ајлонзех. Песната беше достапна за преземање почнувајќи од 2 февруару 2012 г., иако Амаро потврди дека таа нема да биде нејзиниот прв сингл. До 29 март 2012г. препреаната везија на "[[Respect (song)#Covers|Respect]]" од страна на Мелани достигна трето место на Билборд денс/клуб листата. На 1 август испадна првиот сингл на Амаро наречен "[[Don't Fail Me Now]]", напишан од Ливи Френк и продуцирана од Родни Џеркинс. Нејзиниот прв албум ќе излезе на почетокот на 2013 г.. Мелани неодамна изјави дека РнБ пејачката Сиара ќе соработува со неа на албумот. На 19 октомври беше премиерата на спотот на Мелани за песната "[[Don't Fail Me Now]]" на нејзиниот официјален ВЕВО профил. На 6 декември таа настапуваше во живо на Икс Фактор.
 
== Дискографија ==
 
=== Албуми ===
* ''Truly'' (March 12, 2013)
 
=== Синглови ===
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
|-
|}
 
=== Други песни на топ-листите ===
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
|-
|}
 
== Награди и номинации ==
{| class="wikitable"
|-
| Номинирана
|}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
*{{Official website|http://www.melanieamaroofficial.com/}}
*[http://www.thexfactorusa.com/contestants/melanie-amaro/ Мелани Амаро] на ''[[The X Factor (САД)]]''
*{{IMDb name|4687975|Мелани Амаро}}
 
[[Категорија:Родени во 1992 година]]
[[Категорија:Американски пејачи]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Учесници во The X Factor (САД)]]
 
[[de:Melanie Amaro]]
[[en:Melanie Amaro]]
[[fa:ملانی آمارو]]
[[fr:Melanie Amaro]]
[[id:Melanie Amaro]]
[[he:מלאני אמרו]]
[[kk:Мелани Амаро]]
[[sv:Melanie Amaro]]
2.148

уредувања

Прегледник