Man in the Mirror

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Man in the Mirror“
Сингл од
Издаден 18 Јануари 1988
Текстописец Глен Балард, Саита Герет, Мајкл Џексон
Формат ЦД, грамофонска плоча, двд
Снимен 1987
Жанр R&B, поп, госпел
Должина 5:18
Продуцент Мајкл Џексон, Квинси Џонс
Хронологија на синглови на
„The Way You Make Me Feel“ „Man in the Mirror“ Dirty Diana

„Man in the Mirror“ беше хит број еден песна на Мајкл Џексон. Синглот е објавен пролетта во 1988 година. Песната е една од критички најпризнатите песни и беше номинирана за Греми Награда за песна на годината. Текстот на песната го напишале Глен Балард, Саида Герет(чии гласови можат да се слушнат во позадина) и Мајкл Џексон.

Спотот за песната „Man in the Mirror“ прикажува историски случувања и личности вклучувајќи атомска експлозија, насилство, очај, но и сцени кои изразуваат надеж и мир кои се менуваат складно со менување на текстот на песната. Песната беше на врвот од „Билборд хот 100“ две недели. Исто така синглот беше број еден во ајтунс во САД и Обединетото Кралство, со продадени 1,3 милиони диигитални примероци.