Википедија:Кандидати за избрана статија/Свети Евнувиј, Пајсиј и Аверикиј: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Извадок
Нема опис на уредувањето
(Извадок)
===Извадок===
<!--Овде внесете го делот од статијата, којшто сакате да се појави на главната страница.-->
[[Податотека:Prečista kičevska.jpg|thumb|Кичевски Манастир, местото каде што Евнувиј, Пајсиј и Аверикиј беа убиени и прогласени за светци.]]
'''Свети преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверикиј''' или '''Пречистанските преподобномаченици''' биле [[Македонија|македонски]] [[православие|православни]] [[монах|монаси]] во манастирот ''[[Кичевски Манастир|Свeтa Богородица - Пречиста]]'' во [[Кичевско]] кои маченички пострадаа во [[1558]] година кога овај [[храм]] бил нападнат од [[Османлиска империја|турската]] [[војска]]. Тие претставууваат првите [[светец|светци]] прогласени од новата преродена [[Македонска православна црква]], осветени се на [[2 август]] [[2012]] година во манастирот каде што ги изгубија животите. Нивниот сповен се чествува на [[27 март]] (денот кога сите беа убиени) и на [[Илинден]] (денот кога се прогласени за светци).
 
188

уредувања

Прегледник