Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 383 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
'''Лазар Личеноски''' ([[26 мартГаличник]], [[1901]]{{роден во|Гостиварско}}, [[Галичник]]{{роден на|26|март|1901}} - [[10 април]]{{починат [[1964]]во|Скопје}}, [[Скопје]]{{починат на|10|април|1964}}) бил македонски [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж, во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети и мозаици<ref>{{цитирана книга|last=Blaže Koneski, Dimitar Baševski|title=Likovi i temi|publisher=Kultura|date=1990}}</ref><ref>{{цитирана книга|last=Nadica Boškovska|title=Bibliografija na makedonskata likovna umetnost|publisher=Narodna i Univerzitetska Biblioteka "Kliment Ohridski"|date=2000|edition=2}}</ref>.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лазар Личеноски''' ([[26 март]] [[1901]], [[Галичник]] - [[10 април]] [[1964]], [[Скопје]]) бил македонски [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж, во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети и мозаици.
 
== Образование ==
 
Ги насликал делата „Бачила“, „Долап“, „Афионски полиња“, „Охридски рибари„ и многу други.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Гостиварци]]
{{македонија-биог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски уметнициГаличник]]
[[Категорија:Македонски сликари]]

Прегледник