Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Porträt Schinkel1.JPGjpg|мини|десно|220п|Шинкел во 18361826]]
[[Податотека:2009-04-07 Berlin 520.jpg|мини|десно|250|Стариот музеј во Берлин]]
'''Карл Фридрих Шинкел''' ([[герм.]] ''Karl Friedrich Schinkel''), ([[13 март]] [[1781]] – [[9 октомври]] [[1841]]) е [[Прусија|пруски]] [[архитект]], [[урбанизам|урбанист]], сликар, сценограф и меблист. Своевремено бил меѓу најважните архитекти во [[Германија]], со неговите [[неокласицизам|неокласични]] и [[неоготика|неоготски]] зданија <ref>http://www.encyclopedia.com/doc/1O2-SchinkelKarlFriedrich.html</ref>.

Прегледник