Централна банка на Иран: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Централната банка на Иран''' ([[фарси]] -''بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران'', [[англиски]] -''Bank Markazi Jomhouri Islami Iran'') е [[централна банка]] на [[Иран]].
 
== Гувернери на централната банка на Иран ==
Моментален гувернер на '''Централната банка на Иран''' е [[Тахмасб Мизахери]].
 
 
 
== Адреси ==
* [http://www.cbi.ir/default_en.aspx Official website]
* Swift Address: BMJIIRTH
 
 
== Види исто така ==
* [[Ирански Риал]] (Иранската валута)
* [[Политики на Иран]]
* [[Тахмасб Мизахери]]
* [[Листа на централни банки]]
* [[Листа на валути]]
 
 
==Надворешни врски==
*[http://www.cbi.ir/default_en.aspx Central Bank of the Islamic Republic of Iran official site] (including statistics ab*
*[http://iran-daily.com/1386/2860/html/focus.htm Islamic Banking — Iran Daily]out Iran's economy)
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.cbi.ir/default_en.aspx Central Bank of the Islamic Republic of Iran official site] (including statistics ab*
* [http://iran-daily.com/1386/2860/html/focus.htm Islamic Banking — Iran Daily]out Iran's economy)
 
[[Категорија:Политики на Иран]]
941.847

уредувања

Прегледник