Разлика помеѓу преработките на „Џуд Ло“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (македонски назив на шаблонот)
с (Бот: козметички промени)
{{Infobox actor
|name= Џуд Ло <br /> Jude Law
|image =Jude_Law_at_TIFF1.jpg
|caption =
| othername =
| occupation = глумец, продуцент, режисер
| yearsactive = 1987&ndash;денес1987–денес
| spouse = [[Седи Фрост]] (1997&ndash;20031997–2003)
}}
 
Својата актерска кариера ја започнал во [[Национален младински музички театар|Националниот музички младински театар]] во [[1987]] година и својата прва филмска улога ја добил во [[1989]] година. По настапувањето во филмовите режирани од [[Ендру Никол]], [[Клинт Иствуд]] и [[Дејвид Кроненберг]], тој бил номиниран за оскар за најдобра споредна машка улога во [[1999]] година за улогата во филмнот [[Талентираниот Господин Рипли]]. Во [[2000]] година тој ја добил и наградата за најдобра машка споредна улога на ''Британската Академија''. Во [[2006]] година тој бил еден од најпрофитабилните филмски ѕвезди.<ref name="chinadaily.com.cn">[http://www.chinadaily.com.cn/entertainment/2006-04/10/content_564548.htm "Tom Cruise and Hanks Top New Power List"], ''[[World Entertainment News Network]]'', 10 April 2006.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{DEFAULTSORT:Ло, Џад}}
 
[[CategoryКатегорија:Англиски глумци]]
 
{{Link FA|ru}}
 
[[ar:جود لو]]
[[zh-min-nan:Jude Law]]
[[bg:Джуд Лоу]]
[[ca:Jude Law]]
[[encsb:Jude Law]]
[[cy:Jude Law]]
[[da:Jude Law]]
[[de:Jude Law]]
[[en:Jude Law]]
[[el:Τζουντ Λο]]
[[huen:Jude Law]]
[[es:Jude Law]]
[[eu:Jude Law]]
[[fi:Jude Law]]
[[fr:Jude Law]]
[[ga:Jude Law]]
[[kohe:주드ג'וד לאו]]
[[hu:Jude Law]]
[[id:Jude Law]]
[[it:Jude Law]]
[[ja:ジュード・ロウ]]
[[he:ג'וד לאו]]
[[csbko:Jude주드 Law]]
[[la:Jude Law]]
[[lb:Jude Law]]
[[lt:Jude Law]]
[[hu:Jude Law]]
[[ms:Jude Law]]
[[nl:Jude Law]]
[[ja:ジュード・ロウ]]
[[no:Jude Law]]
[[pl:Jude Law]]
[[sl:Jude Law]]
[[sr:Џуд Ло]]
[[fi:Jude Law]]
[[sv:Jude Law]]
[[th:จู๊ด ลอว์]]
[[tr:Jude Law]]
[[zh:裘德·洛]]
[[zh-min-nan:Jude Law]]
941.847

уредувања

Прегледник