Прејди на содржината

Слободан Нинковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мицко Марковиќ, Слободан Нинковиќ и Јован Вељковиќ

Слободан „Бода“ Нинковиќ (25 ноември 1956 година во Смедерево) е српски актер.[1] Тој е познат по неговата работа во филмовите Погледот на Улис, Крстоносците и Ние не сме ангели. Глумел во популарните телевизиски серии „ Отворена врата “, „ Наша мала клиника “ и Сенки над Балканот“.

Сметан за посветен глумец, Нинковиќ е познат и по неговата работна етика и плодниот став во театарот.[2] Настапувал во Народниот театар во Белград, Ателје 212, театарот Бошко Буха, театарот Звездара и Југословенскиот драмски театар. Во неговиот театарски репертоар, тој се појавил повеќе од три илјади пати на сцената,[3][4] вклучувајќи изведување во два различни театри две различни претстави во исто време ( Она воли Мамбо во театарот Битеф и Гробљанска во театарот Звездара).[5]  Тој е нашироко наречен „легенда за Смедерево “ од критичарите, глумци, историчари, писатели и академици. 

Кариера[уреди | уреди извор]

Поранешниот студент на Факултетот за драмски уметности во Белград, тој бил член на најуспешниот клас во историјата на Универзитетот, наречена „турбо-класа“.[6] Класот со дванаесет ученици од 1984 година, предводен од Владимир Јевтовиќ, ги родил еден од најафирмираните и најплодните глумци во српскиот театар, телевизија и филм, вклучувајќи ги Драган Бјелогрлиќ, Весна Тривалиќ, Срѓан Тодоровиќ, Мирјана Јоковиќ, Милорад Вешнаќниќ, Стојановиќ, Драган Петровиќ, Бранка Пујиќ, Дарко Томовиќ, Татјана Венчеловски и Нинковиќ.[7][8][9]

Најпознат по својот разновиден и широк опсег во театарот, тој е истакнат и за неговите комични и драмски улоги во Народниот театар во Белград, Ателје 212, театарот Бошко Буха, театарот Звездара и Југословенскиот драмски театар, вклучувајќи модерен репертоар и класичен дела од Рацин, Шекспир, Достоевски, Толстој, А.П. Чехов, Фокнер, Хомер и Молиер

Се појавил во над педесет филмови, а глумел во над дваесет од нив. Меѓу неговите значајни заслуги се Погледот на Улис, Крстоносците, Ние не сме ангели, Свети Георгије убива аждаху и Сан зимске ноќи. Тој глумеше во комерцијално и критички успешните култни класични телевизиски серии како Отворена врата, Наша мала клиника и Сенки над Балканот. Се појави во споредни улоги во сериите Бољи живот и Фолк. Бил и водител на Беовизија 2007 година .

Работел и во радио и анимација. Тој е официјалниот српски глас синхронизација на Гуфи.[10][11] Тој исто така ги изразил Тантор во српскиот синхронизација на Тарзан, Филоктет во српскиот синхронизација на Херкулес, Ли Шан во српскиот синхронизација на Кунг Фу Панда 3 и Смоки во автомобилите 3.[12][13]

Неговата автобиографија Слушај сине ове велике речи, напишана од Јовица Тишма, излегла во февруари 2019 година [14] Неговата книга Син мој треба да излезе во 2021 година.[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. B. NIKOVIĆ (27 January 2009). „Boda Ninković: Nećemo da nas niko ucenjuje“. Kompanija Novosti (Serbian). Посетено на 30 January 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Ninković: Kakve su okolnosti, mi smo odlični“. Архивирано од изворникот на 2020-06-07. Посетено на 2022-02-09.
 3. Slobodan Boda Ninković, mnogo lica jednog glumca (znamo da je kliše, ali je prikladan) (in Serbian)
 4. „Biografija: glumac Slobodan Ninković“. opusteno.rs. 16 July 2014.
 5. Boda Ninković za jedno veče igrao u dve predstave, u različitim pozorištima
 6. „Turbo-klasa FDU: Prepoznajete li 12 veličanstvenih sa slike?“. noizz.rs. 28 December 2019.
 7. Najbolja generacija glumaca ikada: 12 veličanstvenih izbačeni u orbitu 1984. godine
 8. PREPOZNAJETE LI IH? Manda, Bjela, Žika, Vesna bili su "turbo klasa FDU"
 9. Prvaci, najveći... FDU Jevtović (in Serbian on Facebook)
 10. „MAJSTORI SINHRONIZACIJE: Ko se krije iza Duška Dugouška, Šilje, Popaja, Sunđera Boba? (FOTO) (VIDEO)“. www.telegraf.rs.
 11. „Goran Jevtić, Isidora Minić i Lako Nikolić o filmu Ledeno Doba 4“. glossy.espreso.co.rs. 29 June 2012.
 12. Vikler se pridružuje ekipi Hortona
 13. Zapocela Sezona lova, Branislav Trifunovic I Goran Jevtic
 14. „Boda - Slušaj, sine, ove velike reči“. Laguna books.
 15. „Boda Ninković u 64. godini ispunjava svoju želju iz tinejdžerskih dana: Posle 40 godina - vreme je!“. telegraf.rs. 14 March 2020.