Сицилијански нилски коњ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сицилијански нилски коњ

Период: плеистоцен
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Artiodactyla
Семејство: Hippopotamidae
Род: Hippopotamus
Вид: H. pentlandi
Научен назив
Hippopotamus pentlandi
Von Meyer, 1832[1]

Сицилијанскиот нилски коњ (Hippopotamus pentlandi) е изумрен вид од семејството Hippopotamidae. Живеел на островот Сицилија за време на плеистоценот. Овој вид бил најмал од џуџестите нилски коњи од Средоземјето и тежел околу 320 килограми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. · Von Meyer, H., 1832. Palaeologica zur Geschichte der Erde und ihrer Geschöpfe. Frankfurt. 11. 560pp.