Пигмејски нилски коњи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Choeropsis
Zwergflusspferd - Pygmy Hippopotamus - Hexaprotodon liberiensis.jpg
Пигмејски нилски коњ
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Надред: Cetartiodactyla
Ред: Artiodactyla
Семејство: Hippopotamidae
Род: Choeropsis
Leidy, 1853[1]
Видови

Choeropsis liberiensis
Choeropsis madagascariensis

Choeropsis е род од фамилијата Hippopotamidae во кој спаѓаат пигмејските нилски коњи.

Има 2 познати вида, од кои еден е изумрен вид:

Некои научници сметаат дека пигмејските нилски коњи треба да спаѓаат во родот Hexaprotodon.

Името choeropsis доаѓа од грчкиот збор Khoiros што значи „свиња“ и Opsis што значи „припаѓа на“. Пигмејските нилски коњи сепак не спаѓаат во фамилијата свињи, а наставката "-opsis" може да биде преведен и како „наликува на“.


Забелешки[уреди | уреди извор]