Силенд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кнежевство Силенд
Микродржава
Flag of Sealand.svg
Знаме
Sealand Coat of Arms.svg
Грб
Moто: E Mare Libertas
(Македонски: Од морето, Слобода)
Химна: "E Mare Libertas"by Басил Симоненко
СтатусСегашна
Локација на Силенд
Површина0.004 км2
Членство27 (2002)
Основана2 септември, 1967
Државно уредувањеУставна монархија
ЈазикАнглиски
ВалутаСилендски долар (иста ведност со USD)
Валутен кодSX$
Главен градСиленд
Етничка групаЕвропејци, Северноамериканци
ДемонимСилендер
БНПSX$600.000 (SX$22.200 per capita)[1]
Временска зонаGMT

Силенд (анг. -Principality of Sealand) е микронација која полага право на вештачкиот остров Раф Тауер, воена платформа од Втората светска војна во Северното Море, 10 км од брегот на Велика Британија (на координатите 51°53′ 40 N°1′ 28), како и на територијалните води околу во пречник од 12 наутички милји. Силенд го завзел Педи Рој Бејтс со семејството и соработниците, кои себеси се прогласил како Принц Рој од Силенд. Бројот на жителите ретко надминува 5, на платформата со површина од 550 m².

Силенд е веројатно светски најпознатата микронација, и иако нејзиниот суверенитет ретко се сфаќа сериозно, примерот на Силенд неретко се цитира во дебатите за меѓународното право.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Information on the Principality of Sealand including GDP“ (PDF). Summit of Micronations. Посетено на 2007-11-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Erioll world.svg 51°53′40″N, 1°28′57″E

Кнежевството Силенд
Карта на Силенд и Велика Британија со територијалните води кои се предмет на жалби
Силендските монети, од лево кон десно: Поливина долар,1 сребрен долар и четврт долар