Сигерих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сигерих
Imaginary portrait in the Museo del Prado, c. 1856
Крал на Визиготите (узурпатор)
На должноста
15 август 415 – 22 август 415
Претходник Атаулф
Наследник Валија
Лични податоци
Роден(а) непознато
Починал(а) 22 август 415

Сигерих (? – 22 август 415) — визиготски крал седум дена во 415 г.

Биографија[уреди | уреди извор]

Неговиот претходник, Атаулф, бил смртно ранет во неговите штали во палатата во Барселона од атентатор. Атентаторот веројатно бил лојален слуга на Сар, готски благороден и личен непријател кого Атаулф претходно го убил. По смртта на Атаулф, фракцијата на Сар, Амали, ја прекршила готската традиција на наследување со тоа што веднаш го поставил за крал Сигерих, братот на Сар.

Откако станал крал, Сигерих ги убил децата на Атаулф од неговата прва сопруга. Тој, исто така, ја принудил Гала Плацидија, вдовица на Атаулф и ќерка на римскиот цар Теодосиј I и сестра на Хонориј да пешачат повеќе од дванаесет милји пеш меѓу толпата заробеници возена пред Сигерих. На седмиот ден по неговото доаѓање, Сигерих бил убиен и бил заменет со роднината на Атаулф, Валија.[1]

Бидејќи Сигерих бил Амали, член на ривалска подгрупа заснована на кланови меѓу Визиготите на Балти (од кои дел биле Атаулф и Валија), Сигерих е единствениот што не припаѓа во наследството на кралевите обично означени како династијата Балти., ако кралството е дефинирано со династички врски на Балти. Поради ова, како и поради фактот што неговото владеење било узурпација и кратко, Сигерих не се појавува на некои списоци на визиготски кралеви.

Наводи и надворешни врски[уреди | уреди извор]

Сигерих
Починал(а): 415
Владејачки титули
Претходник
Атаулф
Крал на Визиготите
415
Наследник
Валија
  1. Olympiodorus Fragment 26