Амали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амали
Видкриптид
Подвид"Жив диносаурус",
Езерско чудовиште
Подрачје Габон
Живеалиштемочуришта

Амали (англиски: Amali) е криптид кој наводно живее во мочуриштата на Габон[1].

Етимологија на називот[уреди | уреди извор]

Името на овој криптид доаѓа од Банту јазикот и значи "неверојатно животно"[1].

Опис на амали[уреди | уреди извор]

Илустрација.
илустрација на наводниот изглед (според мислење на креационистите)

Во креационизмот[уреди | уреди извор]

Според зборовите на креационистите амали е еден од доказите дека луѓето живееле заедно со диносаурусите. Тие го опишуваат како суштество кое наликува на диносаурусите од групата Сауроподи. Ова суштество има стапала со три канџи кои оставаат отисок со големина на тава[1].

Хронологија на средби со овие суштества и видувања[уреди | уреди извор]

Илустрација.
Алфред Алојсијус "Трејдер" Хорн (слика од 1929)
  • Наводно (според зборовите на креационистите) во раните 1880-и години британски трговец со Слонова коска Алфред Алојсијус Смит пронашол пештера во која припадници на локалните племиња во далечното минато насликале на ѕидот на пештерата амали и други животни од оваа подрачје. Трејдедер дел од сликата со приказ на ова суштество ја одвоил од остатокот од ѕидот на пештерата и ја испратил како подарок на тогашниот претседател на САД Јулисиз Симпсон Грант.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Eberhart, George M. (2002). MYSTERIOUS CREATURES A Guide to Cryptozoology. ISBN 1-57607-283-5.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „MYSTERIOUS CREATURES A Guide to Cryptozoology“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-15. Посетено на 2018-09-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]