Нсанга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нсанга
ВидКриптид
ПодвидЖив диносаурус”,
Езерско чудовиште
Подрачје Замбија
Живеалиштемочуришта

Нсанга (англиски: Nsanga) е криптид кој наводно живее во Бангвел мочуриштата во Замбија[1].

Опис на нсанга[уреди | уреди извор]

Илустрација.
илустрација на наводниот изглед (според мислењето на креационистите)

Во креационизмот[уреди | уреди извор]

Според зборовите на креационистите Нсанга е еден од докази за постоењето на живи диносауруси. Тие го опишуваат како суштество кое наликува на диносауруси од групата Сауроподи. Оваа суштество има кукасти канџи на нозете и мазна кожа. Тоа е територијално животно и може да убие воден коњ[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Eberhart, George M. (2002). MYSTERIOUS CREATURES A Guide to Cryptozoology. ISBN 1-57607-283-5.
  • Schomburgk, Hans (1910). Wild und Wilde im Herzen Afrika.

Наводии[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „MYSTERIOUS CREATURES A Guide to Cryptozoology“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-15. Посетено на 2018-09-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]