Прејди на содржината

Рекесвинт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рекесвинт
Крал на Визиготите
Период на владеење20 јануари 649 – 1 септември 672
Крунисување20 јануари 649
ПретходникХиндасвинт
НаследникВамба
СовладетелХиндасвинт (20 јануари 649 – 30 септември 653)
Починал(а)1 септември 672

Рекесвинт[1] (починал на 1 септември 672 година) ― визиготски крал на Хиспанија и Септиманија во 649–672 година. Тој владеел заедно со неговиот татко Хиндасвинт до смртта на неговиот татко во 653 година.

Се верува дека неговото готско име било, од коренот реикс (крал) и свинпс (силен). Неговата вотивна круна го користела латинскиот правопис RECCESVINTHVS. Други латински правопис се Recceswinthus, Recesvindus . На англиски неговото име е пишувано и како Reccesuinth, Recceswint, Reccaswinth; шпански Recesvinto; португалски Recesvindo; германски Rekkeswint; француски Réceswinthe.[2]

Владеење

[уреди | уреди извор]

Под Рекесвинт, Визиготското Кралство уживало непрекинат мир 19 години (653–672) - освен краткиот бунт на Васконците, предводен од благородникот по име Фроја, прогонет Гот, кој бегајќи од прогонствата на монархот се населил, како многу други, на територијата на Баскија. Фроја и Васконците ги опустошиле земјите на долината на Ебро, ограбувале цркви, убивале свештеници и го опседнале градот Сарагоса. Рекесвинт реагирал, ја прекинал опсадата и го убил Фроја.[3]

Почнувајќи од 654 година, Рекесвинт бил одговорен за објавување на законски законик, Liber Iudiciorum, кој би го заменил Алариховиот законик; тој поставил визиготски обичаен закон и за Готите и за Хиспаноримјаните во кралството. Овој Liber Iudiciorum покажал мало германско влијание, придржувајќи се поблиску до старите римски закони.[се бара извор] Во неговиот општ законски кодекс од 654 година, тој забраниј збир на основни еврејски практики, вклучувајќи обрежување на мажите, закони за исхрана (кашрут), закони и церемонии за брак и славење на Пасха.[4]

Згора на тоа, црковните собори во визиготската престолнина Толедо (Толетум) станале најмоќната сила во власта, а епископите биле главна поддршка на монархијата. Вил Дурант напишал во The Age of Faith: „Со нивното високо образование и организација тие доминирале над благородниците кои седеа со нив во владејачките совети во Толедо; и иако авторитетот на кралот бил теоретски апсолутен, и тој ги избирал епископите, овие собори го избрале него., и однапред побарани ветувања за политика“.[се бара извор]

Рекесвинт починал на 1 септември 672 година, непосредно пред првиот арапски напад на Бетика.[5]

Вотивната круна на Рекесвинт

[уреди | уреди извор]

Вотивната круна на Рекесвинт е пример за визиготска уметност направена во Хиспанија. Пронајдена е во гвазарската ризница, златарско богатство составено од круни и крстови што неколку кралеви од Толедо ги понудиле во своето време како гест на правоверноста на нивната вера и нивно потчинување на црковната хиерархија; богатството било пронајдено помеѓу 1858 и 1861 година на археолошкото наоѓалиште наречено Овоштарник Гваразар (шпански: Huerta de Guarrazar), кој се наоѓа во градот Гвадамур, во близина на Толедо.

Вотивната круна на Рекесвинт се наоѓа во Националниот археолошки музеј на Шпанија во Мадрид. Помеѓу круните, направени од злато и скапоцени камења, таа е онаа што привлекува најголемо внимание поради извонредната изработка на нејзината златара, со скапоцени камења виси под филигранските латински букви кои висат од неговата основа, кои гласат: RECCESVINTHVS REX OFFERET (“Кралот Рекесвинт ја понуди“).[6]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. It is spelled Recceswinth in the Encyclopædia Britannica, vol. 7, p. 328: "Liber Judiciorum". Chicago, 1989.
  2. Fontes, Henrique (17 август 1959). „Nomes germânicos de pessoas“. Impr. Oficial do Estado de Santa Catarina.
  3. Henry Bradley, The story of the Goths: from the earliest times to the end of the Gothic dominion in Spain, G.P. Putnam's Sons, 1903
  4. John Edwards, The Spain of the Catholic Monarchs, 1474-1520 (Wiley-Blackwell, 2000), p. 72.
  5. Karen Eva Carr, Vandals to Visigoths: rural settlement patterns in early Medieval Spain (University of Michigan Press, 2002), p.33
  6. „Tesoro de Guarrazar“. Национален археолошки музеј (Museo Arqueológico Nacional) (шпански). Посетено на 11 мај 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Владејачки титули
Претходник
Хиндасвинт
Крал на Визиготите
20 јануари 649 – 1 септември 672
со Хиндасвинт (20 јануари 649 – 30 септември 653)
Наследник
Вамба