Сехуеј (пекиншка метро-станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
BJS Line 1 icon.svgBJS Batong Line icon.svg
Сехуеј
四惠站
Sihui line1 2st.jpg
Преодот помеѓу Линија 1 и Батунг
Место
Покраина Пекинг
(Други станици во Пекинг)
Град Пекинг
Историја
Отворена 28 септември 1999; пред 22 години (1999-09-28) (линија 1)
27 декември 2003; пред 18 години (2003-12-27) (Батунг)
Поранешен назив Бавангфен
Податоци за станицата
Број 124 (линија 1), BT1 (Батунг)
Стопанисува Пекиншка метро-управа
Линии  Линија 1   Батунг 
Собраќаат
Претходна   Пекиншко метро   Следна
Линија 1
последна
последна Батунг
кон Тучао

Сехуеј (кинески: 四惠站, пинјин: Sìhuì Zhàn) — станица-клучка во Сехуеј, Пекинг на линиите Линија 1 и Батунг на Пекиншкото метро. Ова е западната последна станица (терминал) на линијата Батунг.

Наводи[уреди | уреди извор]