Пинггуојуен (пекиншка метро-станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
BJS Line 1 icon.svg
Пинггуојуен
苹果园站
Pingguoyuan station platform 1.jpg
Место
Покраина Пекинг
(Други станици во Пекинг)
Град Пекинг
Историја
Отворена 1 октомври 1969; пред 52 години (1969-10-01)
Податоци за станицата
Стопанисува Пекиншка метро-управа
Линии  Линија 1 
Собраќаат
Претходна   Пекиншко метро   Следна
последна Линија 1

Пинггуојуен (кинески: 苹果园站, пинјин: Píngguǒyuán Zhàn) — станица на Линијата 1 на Пекиншкото метро. Ова е западен терминал (последна станица) на линијата.


Координати: 39°55′30″N 116°10′19″E / 39.92500° СГШ; 116.17194° ИГД / 39.92500; 116.17194