Тјенанмен Исток (пекиншка метро-станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
BJS Line 1 icon.svg
Тјенанмен Исток
天安门东站
Tian'anmen East.jpg
Место
Покраина Пекинг
(Други станици во Пекинг)
Град Пекинг
Податоци за станицата
Стопанисува Пекиншка метро-управа
Линии  Линија 1 
Собраќаат
Претходна   Пекиншко метро   Следна
Линија 1

Тјенанмен Исток (кинески: 天安门东站, пинјин: Tiān'ānmén Dōng Zhàn) — станица на Линијата 1 на Пекиншкото метро во центарот на Пекинг. Овозможува најнепосреден пристап до многу знаменитости и културни содржини во градот, меѓу кои и полоштадот Тјенанмен и Забранетиот град.


Координати: 39°54′23″N 116°23′46″E / 39.90639° N; 116.39611° E / 39.90639; 116.39611