Тјенанмен Запад (пекиншка метро-станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
BJS Line 1 icon.svg
Тјенанмен Запад
天安门西站
Tiananmen west2.jpg
Место
Покраина Пекинг
(Други станици во Пекинг)
Град Пекинг
Податоци за станицата
Стопанисува Пекиншка метро-управа
Линии  Линија 1 
Собраќаат
Претходна   Пекиншко метро   Следна
Линија 1

Тјенанмен Запад (кинески: 天安门西站, пинјин: Tiān'ānmén Xī Zhàn) — станица на Линијата 1 на Пекиншкото метро, во центарот на Пекинг. Наречена е по плоштадот Тјенанмен, во чија близина се наоѓа.


Координати: 39°54′22″N 116°23′08″E / 39.90611° СГШ; 116.38556° ИГД / 39.90611; 116.38556