Семејно богатство

Од Википедија — слободната енциклопедија

Семејно богатство е српска телевизиска серија во продукција на РТС и Комуна . Во режија на Александар Ѓорѓевиќ и Михаило Вукобратовиќ . Сценариото го напишале Синиша и Љиљана Павиќ. Композитор на музиката е Корнелије Ковач.

Серијата е снимена и премиерно е прикажувана во периодот од 1998 година до 2002 година и има 62 епизоди.

По мотиви од серијата е снимен филмот „Тајната на семејното богатство“ како и неколку новогодишни реклами.

Дејство[уреди | уреди извор]

Главните ликови во серијата се членови на белградското семејство Гавриловиќ (дедо, татко, сопруга и нивните три деца). Дедото Трајко Гавриловиќ, во својата младост, закопал грне со богатство под едно дрво на неговата парцела во Мали Мокри Луг . Во тешки времиња, неговиот син Гаврило решава да ја продаде парцелата, со цел да добие пари за покривање на недостигот во компанијата за шпедиција каде што работел како финансиски директор. Тој недостатокот на пари настанал откако Гаврило зел пари од службената каса, мислејќи дека ќе ги искористи за да реши еден семеен проблем и да ги врати по неколку дена, но тој бил спречен во тоа бидејќи неговиот син Златко ги изгубил парите, а потоа тврдел дека му се украдени парите. Гаврило не ги сфатил сериозно предупредувањата на Трајко да не ја продава земјата, мислејќи дека неговиот татко е сенилен и дека приказната за богатството е плод на неговата имагинација. За жал, Гаврило не го решава својот проблем со парите од продадената парцела, бидејќи кога ќе се обиде да ги врати во компанијата, настанува конфузија затоа што Душанка, љубовницата на генералниот директор на Гаврило Говедаревиќ, ги краде парите. Купувачот на парцелата на Гаврил, Тихомир Стојковиќ или Тика Шпиќ од селото Стајковце кај Власотинце, дознава за грнето со богатство и одлучува да ја ископа. Во тоа го попречил неговиот сосед Паја Пандуровиќ, кој ја поместил оградата и присвоил дел од имотот на Гаврил, а потоа дел од имотот и на Тихомир. За да го добие тој дел назад, бидејќи на тој дел се наоѓала закопаната тегла , Тихомир решава и го убедува својот братучед од неговиот чичко Џорче наречен Џоша да се ожени со ќерката на Пандуровиќ, за да му ја донесе парцелата со закопаното богатство како чеиз. Тихомир успевал во својата намера и конечно го ископал грнето и го ставил богатството од него во трезор во банка. Бидејќи тој и неговиот чичко Житомир набрзо завршиле во притвор од други причини (поради одредена ситуација кога била ограбена бензинска пумпа, а тие се нашле да бидат во тој момент на самото место), грижата за богатството ја презема братот на Џоша, кој го дели богатството на два дела. Дел веднаш земал и го потрошил. Додека Трајко се сретнал со Пандуровиќ во меѓувреме, по што се открила приказната за закопаното богатство, Џоша бил принуден повторно да го закопа преостанатиот дел од богатството (на Тихомир) пред договореното јавно ископување на богатството, со цел да го спаси неговиот брат од затвор за кражба., бидејќи во меѓувреме, истражниот судија Старчевиќ бил информиран за сè. Џоша успеал во таа намера, бидејќи Трајко не се сеќавал точно колку златници имало во грнето, па Тихомир бил ослободен, иако останал без пари, додека ископаната половина од богатството им била вратена на неговите вистински сопственици Гавриловиќ. Откако го подмирил долгот, Гаврило ја напуштил компанијата каде што работел, бидејќи во меѓувреме, работниците го презеле нејзиното управување, предводено од возачот Богоjуб Гагиќ, со прекар Черчил, и неговиот колега Сретеновиќ наречен Срета Штета. Дедото Трајко купува автомобилски сервис од ископаното богатство и им го подарува на внуците, за да можат да продолжат да заработуваат за живот работејќи.

Улоги[уреди | уреди извор]

Главни[уреди | уреди извор]

 • Светлана Бојковиќ како Валерија Гавриловиќ
 • Михаило Јанкетиќ како Гаврило Гавриловиќ
 • Небојша Глоговац како Златко Гавриловиќ
 • Мирјана Лазаревиќ како Билјана „Чупка“ Гавриловиќ
 • Вукашин Марковиќ како Братислав „Бебан“ Гавриловиќ
 • Весна Тривалиќ како Бисенија „Биса“ Гавриловиќ
 • Живојин Миленковиќ како Трајко Гавриловиќ

Награди[уреди | уреди извор]

 • Наградата за најдобар глумечки пар на годината, избрана од читателите на ТВ Новости, двапати им била доделена на Мина Лазаревиќ за улогата на Чупка и Војин Четковиќ за улогата на Бранда на Филмските средби во Ниш во 1999 година . и 2002 година . година.[1][2]
 • Наградата за најдобар глумечки пар на годината, избрана од читателите на ТВ Новости, им припаднала на Снежана Савиќ за улогата на Рајна и Драган Николиќ за улогата на Лебед на Филмските средби во Ниш во 2001 година . години.
 • Предраг Смиjковиќ бил награден со Златна антена за улогата на Тихомир Стојковиќ Шпица на првиот Фестивал за домашни играни серии 2011 година . година.[3]

Промена на улоги во текот на серијата[уреди | уреди извор]

 • Никола Јовановиќ најпрво играл работник на паркингот, а потоа продавач на медали на бувљак.
 • Младен Недеjковиќ најпрво играл продавач на круши на пазарот, а потоа продавач на душеци на бувљак.
 • Радојко Јоксиќ одиграл три улоги. Прво бил тренер, потоа патник, а потоа и работник во бутик.
 • Богдан Кузмановиќ прво играл фудбалер, а подоцна и телохранител на Језа.
 • Синиша Убовиќ прво играл банкарски работник, а потоа и келнер Мичо во кафулето во ФК Метеор.

Интересни факти и недоследности[уреди | уреди извор]

 • Освен во Србија, серијата се прикажувала и во Босна и Херцеговина, каде што се здобила со голема популарност и се репризирала неколку пати.
 • Во 7 епизода, Валерија рекла дека нејзиното презиме е Голубовиќ, а всушност таа е Гавриловиќ.
 • Емитувањето било запрено поради бомбардирањето на НАТО на 21 март 1999 година, по 21-та епизода, и продолжила на 25 февруари 2001 година.
 • Александар Бержек ја глумел улогата на Паја Пандуровиќ, Љиљана Стјепановиќ ја глумела Сида Пандоровиќ, а Јелена Шворовиќ ја игра нивната ќерка Зорка. Сепак, Јелена Цворовиќ е две години постара од Берчек, и четири години постара од Љиљана Стјепановиќ.
 • Никола Симиќ, кој го играл Трипко Стојковиќ, е само две години постар од Дуња Чинча, која ја глумела неговата ќерка Јана.
 • Станот во кој живеела Бисенија Гавриловиќ (Весна Тривалиќ) бил користен и во серијата Метла без рачка .
 • Во 35-та епизода, Валерија му рекла на Гаврило дека нејзиниот крвен притисок е 160 со 100, а кога Гаврило разговарал со Златко, тој му рекол дека крвниот притисок на Валерија е 170 со 100.
 • Во 56-та епизода, Паја Трошак зборува за тоа како ги откорнал бришачите на автомобилот на Џоша, а во 57-та. епизода се гледа дека автомобилот има бришачи.
 • Ова е последната серија создадена во СР Југославија.
 • Продавачката којаму продала куфери на Тики Шпица подоцна се појавува како продавачка на чевли.
 • * Еден од просјаците што го ограбиле Бебан подоцна се појавува прво како крадец кој краде автомобил, за потоа да биде еден од луѓето на Језда.
 • Транфеститот кој е во затвор со Шпица и Житко во првите снимки е навистина женско лице, а не човек во женска облека како што е прикажано во снимките подоцна.
 • Последната улога на Радмила Савичевиќ (1926 - 2001).
 • Локацијата на ресторанот на Језда „Мала Шведска“ е неколку пати променета.
 • Џоша во повеќе наврати вели дека Шитомир „Шитко“ му е вујко. Сепак, тој е чичко на Тихомир, а Џоша во неколку наврати исто така вели дека Тихомир е брат на неговиот вујко, што значи дека тие не се од исти родители, од што може да се заклучи дека е невозможно Житомир да биде чичко на двајцата.

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Једна од најпрестижнијих акција ТВ новости, Глумачки пар, ОНА и ОН, бележи 40 година“. tv.novosti.rs. Посетено на 9. 7. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „Филм Здравка Шотре "Зона Замфирова" на крају такмицарског програма“. glas-javnosti.rs. Архивирано од изворникот на 16. 01. 2019. Посетено на 9. 7. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 3. „Zlatna antena Smokiju“. pressonline.rs. Архивирано од изворникот на 2013-09-27. Посетено на 9. 7. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]