Мина Лазаревиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мирјана Мина Лазаревиќ (Белград, 10 јули 1975) е српска глумица.

Мина Лазаревиќ, српска глумица

Животопис[уреди | уреди извор]

Мина Лазаревиќ 2009 година.

Мина Лазаревиќ е родена во 1975 година во Белград. Првата задача, таа ја имала во градинката „Бамби", и веќе на возраст од три години почнала да учи да свири на пијано. Со пет и пол години, таа се запишала во музичкото училиште „Стефан Мокрањац". Го завршила основното училиште "Бранко Радичевиќ" во Блок 45 во Нов Белград. Нејзините родители целиот свој живот им бил посветен на музиката. Татко и Љубиша е диригент, денес во пензија, а нејзината мајка Марија, која денес исто така е во пензија, нејзиниот работен век го поминала во хорот на Театарот на Терзиите. Пијано беше и се уште е нејзиниото прво определување. Одела на републички и сојузнички натпревари, освојувала први награди на солфеџо и пијано. Од осум години, беше многу активна и многу луѓе и предвидувале успешна музичка кариера. Како сестрано дете од 11 години започнала атлетика. Таа имала добри предиспозиции, така што 1 година на Партизанскиот стадион тренирала спринтерски дисциплини, особено на 100 метри. На природен начин била на Музичка Академија, на која што ја упишала на возраст од 16 години.  Речиси го достигнала крајот на годината, но таа полека почнала да се разочарува во се, поради тоа што на не можела да учи пијано во Москва или Виена. Затоа таа се запишала на  Факултетот за драмски уметности на 19 години и направила голем чекор во нејзиниот живот. Да не погрешила, таа сфатила дека стигнала до завршниот испит и завршила факултет. Како и сите млади глумци и нејзините први ангажмани биле играње во други претстави. Така Мина "играла" во Бриљантин и Виолинистот. Првата улога во театар, таа ја доби во претставата Снежната Кралица со толкувањето на ликот на Гедра. Член е на театрарот на Театар Т, единствениот музички театар во Србија. Сепак, ниту од музиката не подигнала раце. Сонува за џез албум, а на јавни места имала и  музички изведби. Има три деца, на кои го посветува секој слободен момент. Целосното медумско внимание на себе го привлече со улогата Чупка во серијата Семејно благо, а улога во претставата Секс бомба стана на врвот на медиумската популарност. Првата филмска улога ја имаше во Нормални луѓе.

Со Воин Четковиќ на 34 "Филмска средбата во Ниш , ја освои наградата за Таа и тој, како најдобар актерски пар од 1999 година, а истото го направија во 2002 година.

Го позајмила гласот Твајлајт Спаркл (Вечерни Искри) во цртаниот филм Мојот Мал Пони: Пријателството е магија, Мојот Мал Пони: Девојките од Еквестија − Музика долга и Мојот Мал Пони: Девојке од Еквестрија − Игри на  пријателство.  

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)