Свети Тома (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островот гледан од брегот.

Свети Тома (бугарски: св. Тома) или Змиски Остров (Змийски остров) ― бугарски остров во Црното Море.

Се наоѓа во Областа Бургас, Општина Приморско, 7 км северно од гратчето Приморско и 15 км јужно од Созопол.

Остров[уреди | уреди извор]

Има површина од 1.2 хектари и е едно од ретките места во Бугарија каде растат диви кактуси. Кактусите Opuntia биле донесени од Ботаничката градина во Братислава, Словачка и биле засадени од ботаничарот Иван Буреш по наредба на царот Борис III во 1933 година. Оттогаш тие го опфатиле најголемиот дел од островот.[1][2]

Островот Свети Тома е именуван по параклисот посветен на Свети Тома кој некогаш постоел на него. Змискиот Остров, заменското име, се однесува на изобилството сиви водни змии кои го населуваат, хранејќи се со риби. Островот е дел од природниот резерват Ропотамо и се наоѓа на 400 м југоисточно од челното копно Хумата во заливот Аркутино.[1][2]

Првата археолошка експедиција на островот започнала во 1955 година и ги изложила урнатините на малата црква и некои помошни згради. Во новата археолошка експедиција во 2018 година, археолозите откриле античка тракиска населба од раното железно време, антички тракиски обредни јами, римска населба од 5-6 век од нашата ера, мал манастир од 12-14 век и потоната тврдина од античка Тракија во водите меѓу островот и бугарското копно. Бугарскиот национален историски музеј рекол дека „изложените наоди укажуваат дека на островот Свети Тома се наоѓал светилиште на големиот морски пат“ и „Местото е избрано со причина бидејќи било веднаш од античкиот пат од Созопол (Понтска Аполонија; Apollonia Pontica) во Константинопол (во времето на старогрчката колонија Византион)“.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Baykusheva, Tatyana (2 март 2013). „Царският ботаник засадил кактуси на Змийския остров“ (Bulgarian). Черноморие. Посетено на 25 февруари 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 Щилиянова, Тони (1 јануари 2016). „BG островите в Черно море: Всички с имена на светци, забулени в тайни за пиратски съкровища (снимки)“ (Bulgarian). 24 часа. Посетено на 25 февруари 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „ARCHAEOLOGISTS FIND THRACIAN, BYZANTINE SETTLEMENTS, MEDIEVAL MONASTERY ON BULGARIA'S ST. THOMAS ISLAND IN BLACK SEA“. Архивирано од изворникот на 2023-02-25. Посетено на 2023-02-25.

42°20′29″N 27°44′02″E / 42.34139° СГШ; 27.73389° ИГД / 42.34139; 27.73389