Свети Мартин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Мартин
Sint Maarten (холандски)
Saint-Martin (француски)

Прекар: Пријателскиот остров
Географија
Место Карипско Море
Координати 18°04′ СГШ 63°03′ ЗГД / 
Архипелаг Мали Антили
Површина 87 км2
Најг. висина 414 м
Најв. точка Пик Парадис
Управа
Кралство Холандија
уставна држава  Свети Мартин (Холандија)
Најголемо нас. место Лоуер Принс Квартер (нас. 8,123)
Франција
прекуморски колектив Flag of France.svg Свети Мартин (Франција)
Најголемо нас. место Мариго (нас. 5,700)
Демографија
Население 74,852 (1.1. 2007)
Густина 860 /км2

Свети Мартин (француски: Saint-Martin; холандски: Sint Maarten) е остров во североисточно Карипско Море, на околу 300 километри источно од Порторико. Островот има вкупна површина од 87 km2 и е поделен на меѓу Франција и Кралство Холандија, каде Франција зазела 53 km2[1], а Кралството Холандија има 34 km2[2]. Иако Холандија има помала територија, сепак холандскиот дел е понаселен. Свети Мартин е еден од најмалите поделени региони меѓу две нации и поделбата датира од 1648 година. Северниот дел е од Франција и се вика Колектив Свети Мартин, а додека јужниот дел е од Кралството Холандија и се нарекува Уставна држава Свети Мартин. На 1 јануари 2007 година, островот имал население од 74,852 жители, од кои 38,927 живееле во холандскиот дел[3], а 35,925 живееле во францускиот дел.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Baldachino, Godfrey (2006), "The Impact of Public Policy on Entrepreneurship: A Critical Investigation of the Protestant Ethic on a Divided Island Jurisdiction," Journal of Small Business and Entrepreneurship 19 (4), pp. 419–430.
  • Dana, Leo Paul (1990), “Saint Martin/Sint Maarten: A Case Study of the Effects of Politics and Culture on Economic Development,” Journal of Small Business Management XXVIII (4) October, pp. 91–98.
  • Dana, Leo Paul (2010), Entrepreneurship & Religion, Cheltenham, United Kingdom: Edward Elgar, ISBN 978-1-84720-572-8.
  • Houston, Lynn Marie (2005). Food Culture in the Caribbean. Greenwood Press, 2005. ISBN 0-313-32764-5.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]