Самер Лин Глау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самер Лин Глау

Самер Лин Глау ( /ɡ l aʊ / ; родена на 24 јули 1981 година е американска актерка најпозната по нејзините улоги во научно-фантастичните и фантастичните телевизиски серии: како Ривер Там во Светулка (2002) и нејзиниот продолжение филм Ведрина (2005), како Тес Доернер во 4400 (2005–2007), како Камерон во Терминатор: Хрониките на Сара Конор (2008–2009) и како Изабел Рочев/Раваџер во Стрела.(2013–2014).

Ран живот[уреди | уреди извор]

Глау била родена во Сан Антонио, Тексас, каде што пораснала со нејзините две помали сестри Кејтлин и Кристи. Таа има шкотско-ирско и германско потекло.[1] Нејзината мајка е учителка, а нејзиниот татко генерален изведувач.

Глау добила стипендија за балетска компанија и била домашно школувана од 3-то до 12-то одделение за да можела да ја приспособи нејзината обука за балет.[2] Покрај обуката за класичен балет, таа студирала танго и фламенко. Откако скршениот палец ја завршил нејзината танцувачка кариера,[2] Глау се преселила во Лос Анџелес во 2002 година за да се занимавала со глума. 

Кариера[уреди | уреди извор]

Глау во CollectorMania 2005 година
Глау во стрипот на Рајот Сити, декември 2016 година

Првата телевизиска заслуга на Глау била гостувањето како балерина во епизодата од 2002 година од телевизиската серија Ангел. Таму таа го привлекла вниманието на режисерот Џос Видон, кој подоцна ѝ ја дал улогата на неговата критичарска, но краткотрајна ТВ серија Светулка како Ривер Там, улога што таа ја репризирала за продолжението на долгометражниот филм на серијата Ведрина . Глау претходно била на аудиција за улогата на Моќну Ренџери (White Wild Force Ranger Alysa Enrilé) во Моќни ренџери дива сила, но загубила од актерката Џесика Реј пред да се сретнела со Ведон.[3]

Глау се појавила во епизодата „Љубовта го освојува Ал“ од ТВ серијата „Студен случај“. Таа имала мала улога во филмот Преспивање, во кој ја играла матурантката Шели. Таа се појавила во епизодата CSI: Истрага на местото на злосторство, "Што јаде Гилберт Грисом?", и втората сезона на The Unit како Кристал Брнс (девојката на Џереми Ерхарт ). Во 2006 година, Глау ја играла Тес Доернер, параноична шизофренична повратничка во премиерата на втората сезона на The 4400, и станала лик што се повторувала од третата сезона наваму. Таа глумела во хорор-комедијата Мамут . Глау ја добила улогата во семејниот ТВ-филм на ABC Иницијација на Сара .

Во Терминатор: Хрониките на Сара Конор, серија што дебитирала на 13 јануари 2008 година, Глау ја играла улогата на Камерон Филипс, единица за инфилтрација на Терминатор испратена назад за да ги заштитела Џон Конор и Сара Конор од Скајнет.[4] Седмата епизода од серијата, „Демонската рака“, вклучувала неколку сцени во кои Глау (во ликот на Камерон) танцувала балет ; Глау ја играла Алисон Јанг (Човечкиот доплетник на Камерон) во епизодите на втората сезона „Алисон од Палмдејл“ и „ Родена да бега “. Глау гостувала како себе во епизода од 2009 година од комедијата на ситуацијата на CBS Теоријата на Биг Бен.[5]

На 26 август 2009 година, било потврдено по многу шпекулации дека Глау ќе се приклучела на актерската екипа на Кукла за кукли на Џос Видон за најмалку две епизоди во раниот дел на втората сезона. Таа го портретирала Бенет, програмер на ривалската куќа за кукли.[6] На 12 март 2010 година, било објавено дека таа ќе се приклучела на актерската екипа на NBC The Cape во главната улога.[7] Во јуни 2010 година, таа била потврдена како главна женска улога во хорор-комедијата Витезите на лошото.[8] На 11 јули 2011 година, Глау била избрана за Алфи како Скајлар Адамс, повторлива алфа и мајка на Зои Адамс и поранешна познаничка на д-р Розен и Нина.[9] Глау му дала глас на Кара Зор-Ел во оригиналниот анимиран филм на DC Comics , Супермен/Бетмен: Апокалипса.[10]

Глау била избрана за повторувачката улога на госпоѓица Џонс во криминалната драмска серија на Нетфликс Wu Assassins.[11] [12]

Глау е во брак со Вал Морисон од 2014 година.[13] Во јануари 2015 година, Глау ја родила својата прва ќерка.[14] Таа ја родила својата втора ќерка во октомври 2017 година.[15]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
2004 година Преспивање Девојка за билети
2005 година Ведрина Реката Там
2006 година Мамут Џек Абернати Телевизиски филм (Syfy)
Иницијација на Сара Линдзи Гудвин Телевизиски филм (ABC Family)
2010 година Супермен/Бетмен: Апокалипса Кара Зор-Ел/Супердевојка (глас) Директно на видео
Смртоносен меден месец Линдзи Рос Форест Телевизиски филм (Доживотни филмови)
2011 година Легендата за портата на пеколот: Американски заговор Меги Мун
2012 година Помош за празниците Кристин Прансер Телевизиски филм (Hallmark)
2013 година Внатре во кутијата Софи Краток филм
Bитези на лошото Гвен
2015 година Ќорсокак Сопругата на Франк и бегалецот Краток филм

Телевизија[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
2002 година Ангел Прима балерина Епизода: „ Чекајќи во крилјата “
2002–2003 година светулка Реката Там 14 епизоди
2003 година Ладен случај Пејџ Прат Епизода: „Љубовта го освојува Ал“
2004 година CSI: Истрага на местото на злосторството Менди Купер Епизода: „ Што јаде Гилберт Грисом? “
2005–2007 година 4400 Тес Доернер 8 епизоди
2006–2007 година Единицата Кристал Брнс 7 епизоди
2008–2009 година Терминатор: Хрониките на Сара Конор Камерон / Алисон Јанг 31 епизода (како Камерон),</br> 2 епизоди (како Алисон Јанг)
2009 година Теоријата на Биг Бен Самата Епизода: „ Терминаторско раздвојување “
2009–2010 година Кукла за кукли Бенет Халверсон 4 епизоди
2010 година Чак Грета Епизода: „ Чак наспроти стравот од смртта “
2011 година Наметката Џејми Флеминг / Орвел 10 епизоди
2011–2012 година Алфите Скајлар Адамс 4 епизоди
2012 година Анатомија на Греј Емили Ковач 2 епизоди
Мирис на исчезнатите Седона Пилот
2013 година Хаваи пет-0 Меги Хоапили Епизода: „Кекоа“
2013 година [16] NTSF:SD:SUV:: Оливија Фрамптон Епизода: „Comic-Con Air“
2013–2014 година Стрела [17] Изабел Рочев/Равагер 9 епизоди
2014 година Питер Панцерфауст [18] Венди (глас)
Запленети Ана Брант 12 епизоди
2016 година Замок Кендал Фрост Епизода: „ ГДС “
2019 година Ву атентатори Мис Џонс (Водата Ву) 2 епизоди

Онлајн медиуми[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
2005 година R. Tam сесии Реката Там 5 кратки видеа
2021 година Ctrl Alt Destroy Наратор и сите ликови Книжевен RPG подкаст

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

година Награда Категорија Производство Резултат
2005 година Награда SFX Најдобра актерка Ведрина Победа
2006 година Награди за жанрови SyFy Најдобра актерка/филм Ведрина Номинирана
Награда Сатурн Најдобра споредна женска улога Ведрина Победа
2008 година Награда Сатурн Најдобра споредна женска улога на телевизија Терминатор: Хрониките на Сара КонорНаграда за крик Победа( имала исто поени со Елизабет Митшел) Номинирана[19]
Награда за избор на тинејџери Избор на ТВ актерка: акциона авантура Терминатор: Хрониките на Сара Конор Номинирана
Награда за избор на тинејџери Избор ТВ Збег Женска ѕвезда Терминатор: Хрониките на Сара Конор Номинирана
Награда за избор на тинејџери Награда Сатурн Најдобра споредна женска улога на телевизија Терминатор: Хрониките на Сара Конор
2009 Избор на ТВ актерка: акциона авантура Терминатор: Хрониките на Сара Конор Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Summer Glau – About her career – Summer-glau.net Interview“. whedon.info. April 16, 2007. Архивирано од изворникот на August 2, 2018. Посетено на July 7, 2013.
 2. 2,0 2,1 Robinson, Tasha (February 24, 2008). „Summer Glau Interview“. The A.V. Club. Архивирано од изворникот на November 29, 2014. Посетено на July 7, 2013.
 3. Huvane, Chris (September 2008). „Hot Summer“. GQ. Архивирано од изворникот на September 27, 2013. Посетено на July 7, 2013.
 4. Goldman, Eric (February 8, 2007). „Serenity Comes to Sarah Connor“. IGN. Архивирано од изворникот на October 8, 2008. Посетено на July 7, 2013.
 5. Johnston, Rich (June 11, 2010). „SCOOP! Summer Glau Plays A LARPer In Joe Lynch's Knights Of Badassdom“. Bleedingcool.com. Архивирано од изворникот на May 13, 2013. Посетено на July 7, 2013.
 6. „Official - Summer Glau joins Dollhouse season two!“. Архивирано од изворникот на August 30, 2009. Посетено на July 8, 2013.
 7. Porter, Rick (March 12, 2010). „Summer Glau joins NBC's 'The Cape'. Zap2it. Архивирано од изворникот на October 23, 2012. Посетено на July 7, 2013.
 8. 'Terminator' Hottie Summer Glau Battles Heavy Metal Demons in 'Knights of Badassdom'!“. Bloody-disgusting.com. June 11, 2010. Архивирано од изворникот на January 9, 2014. Посетено на July 7, 2013.
 9. „Alphas – 1×07 – Catch and Release“. summer-glau.net. August 2, 2011. Архивирано од изворникот на September 28, 2011. Посетено на August 3, 2011.
 10. Sands, Rich (June 28, 2010). „First Look: Summer Glau Takes Off As Supergirl“. TV Guide. Архивирано од изворникот на October 22, 2013. Посетено на July 7, 2013.
 11. Vanne, Chris D. (November 4, 2018). „Summer joins Netflix Sci-Fi drama Wu Assassins“. Архивирано од изворникот на December 9, 2018. Посетено на January 17, 2019.
 12. Cruz, Rachel (January 17, 2019). „Netflix Martial Arts Drama 'Wu Assassins' Adds Li Jun Li“. Business Times. Архивирано од изворникот на January 28, 2019. Посетено на January 28, 2019.
 13. Actress Summer Glau celebrates her marriage and maternity in a new photo shoot. April 24, 2015. https://www.youtube.com/watch?v=WFaO7c0UOMQ. 
 14. Vanne, Chris D. (January 26, 2015). „Summer and Val Welcome Baby Girl! Congrats to the New Parents!“. summer-glau.com. Архивирано од изворникот на February 3, 2015. Посетено на February 4, 2015.
 15. Vanne, Chris D. (October 30, 2017). „Summer and Val welcome their second child“. summer-glau.com. Архивирано од изворникот на August 2, 2018. Посетено на February 5, 2018.
 16. „NTSF:SD:SUV – 3.01 Sneak Peek And Synopsis“. summer-glau.net. July 25, 2013. Архивирано од изворникот на November 3, 2013. Посетено на July 25, 2013.
 17. Ng, Philiana (July 10, 2013). 'Arrow' Recruits Summer Glau for Major Season 2 Role“. The Hollywood Reporter. Посетено на July 10, 2013.
 18. „PETER PANZERFAUST IS ON THE MOVE“. Архивирано од изворникот на April 30, 2013. Посетено на May 1, 2013.
 19. „Scream Awards 2008 Nominees“. movieguys.org. October 15, 2008. Архивирано од изворникот September 8, 2014. Посетено на July 7, 2013.