Прејди на содржината

Ристо Милосавов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ристо Милосавов
Лични информации
Датум на раѓање 9 март 1965(1965-03-09)(59 г.)
Место на раѓање Штип, СР Македонија, СФРЈ
Положба Одбранбен играч
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
1987-1992 Брегалница
1992–1993 Балкан
1993–1994 Брегалница
1994-1995 Осогово
1995 Добруџа 13 (4)
1996–1997 ЦСКА 40 (5)
1998 Добруџа 13 (2)
1998 Аполон Каламаријас
1999 Осогово
2000 Саса 0 (0)
2000–2002 Куманово
Меѓународна кариера
1996–1997 Македонија 8 (0)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови

Ристо Милосавов, или Ристе Милосавов,[1] (роден 9 март 1965 година) ― македонски поранешен фудбалски обранбен играч.[2]

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ристо Милосавов има настапувано за бугарските клубови Добруџа од Добрич и ЦСКА од Софија.[1]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Своето сениорско деби за Македонија го имал на пријателскиот натпревар против Малта во Прилеп во март 1996 година. На 9 ноември 1996 година, Милосавов и Македонија го победиле Лихтенштајн со 1-11. Милосавов бил во резервите и не влегол да игра.[3][4] Милосавов има стекнато вкупно 8 натпревари. Неговиот последен меѓународен натпревар бил квалификацискиот натпревар за Светското првенство во септември 1997 година против Литванија.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Миодраг Мицковиќ (12 октомври 2010). „Штипски фудбалски мајстори“. Утрински весник. Архивирано од изворникот 2013-12-30. Посетено на 3 август 2023.
  2. „Risto Milosavov“. Football Database.eu. Посетено на 3 август 2023.
  3. Здравески, Филип (10 јануари 2009). „LIE – MKD match report“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2019-06-29. Посетено на 3 август 2023.
  4. „Пред 26 години, Македонија ја оствари најубедливата победа, 11-1 во Лихтенштајн!“. sport1.mk. 9 ноември 2022. Архивирано од изворникот 2023-07-31. Посетено на 3 август 2023.
  5. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 3 август 2023.

Надворешни извори[уреди | уреди извор]