Рајан Тедер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ryan Tedder
Рајан Тедер
Рајан Тедер изведува со OneRepublic
Рајан Тедер изведува со OneRepublic
Основни податоци
Родено имеРајан Бенџамин Тедер
Познат(а) и какоАлијас
Рајан Алијас Тедер
Роден(а)26 јуни 1979(1979-06-26)(44 г.)
ПотеклоТулза, Оклахома, САД
Жанр(ови)Поп рок, Р&Б, алтернативен рок, тин поп
Занимање/њаПејач, музичар, текстописец, музички продуцент, мулти-инструменталист
ИнструментиВокали, гитара, пијано, бас, тапани, кларинет, глокенспил
Години на активност1999 – сега
Продукциска куќа/ќиColumbia Records
Interscope Records
(2007–сега)
Мрежно местоmyspace.com/aliastheproducer

Рајан Тедер е американски пејач, текстописец и музички продуцент.[1][2] Работи со поп рок групата OneRepublic иако е и самостоен пејач, текстописец и продуцент за Бијонсе, Far East Movement, Џордин Спаркс, Леона Луис, Адел, и Пол Оакенфолд.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ryan Tedder Interview“. ZM (New Zealand). Архивирано од изворникот 2007-11-03. Посетено на October 31, 2007.
  2. „Ryan Tedder“. soundclick. Посетено на October 21, 2007.
  3. „Producer-songwriter Ryan Tedder has the golden touch“. Daily Mirror. May 29, 2008. Посетено на July 26, 2010.