Предлошка:Country data Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите

  1. пренасочување Предлошка:Пвп на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Србија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Србија Наслов на главата статија (Србија)
flag alias Flag of Serbia.svg Назив на сликата (File:Flag of Serbia.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
civilCivil Flag of Serbia.svgCivil Flag of Serbia.svg
1991Flag of Serbia (1992–2004).svgFlag of Serbia (1992-2004).svg

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
СРБ (преглед) Србија Србија

Пример за употреба

  • {{знаме|Србија}} Србија
  • {{знамеикона|Србија}}Србија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Србија|civil}} Србија
  • {{знамеикона|Србија|civil}}Србија

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|СРБ}}Србија
  • {{државнознаме|СРБ}} Србија
  • {{знаме|СРБ}} Србија

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: