Предлошка:Country data Кралство Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Предлошка:Country data Кралство Србија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Кралство Србија Наслов на главата статија (Кралство Србија)
shortname alias Србија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag of Serbia (1882–1918).svg Назив на сликата (File:Flag of Serbia (1882–1918).svg, прикажана горе-десно)


Пример за употреба

  • {{знаме|Кралство Србија}} Кралство Србија
  • {{знамеикона|Кралство Србија}}Кралство Србија
  • {{државнознаме|Кралство Србија}} Србија