Прејди на содржината

Предлошка:Инфокутија Богослов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Инфокутија Богослов
{{Инфокутија Богослов
| honorific_prefix  =
| name        =
| honorific_suffix  =
| image       = 
| image_size     = 
| alt        = 
| caption      = 
| native_name    = 
| native_name_lang  = 
| birth_name     = 
| birth_date     = <!-- {{роден на и возраст|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}} -->
| birth_place    = 
| death_date     = <!-- {{починал на и возраст|ГГГГ|ММ|ДД|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}} (прво датум на смрт, па датум на раѓање) -->
| death_place    = 
| region       =
| nationality    = 
| education     =
| occupation     = 
| period       = 
| notable_works   = 
| spouse       = 
| children      = 
| era        = 
| language      = 
| tradition_movement =
| school_tradition  =
| main_interests   = 
| notable_ideas   = 
| signature     = 
| signature_alt   = 
| signature_size   = 
}}

Пример[уреди извор]

Жан Калвин
Jean Calvin
Калвин во Барселона, 1554 г.
Роден(а)Жан Ковен
19 јули 1510(1510-07-19)
Нојон, Пикардија,
Франција
Починал(а)27 мај 1564(1564-05-27) (возр. 54)
Женева, Швајцарија
Занимањереформатор, свештеник, богословски мислител
Значајни делаУчења за христијанската вера
Потпис
{{Инфокутија Богослов
| name        = Жан Калвин
| native_name    = Jean Calvin
| native_name_lang  = fr
| image       = John Calvin 2.jpg
| caption      = Калвин во Барселона, 1554 г.
| birth_name     = Жан Ковен
| birth_date     = {{датум на раѓање|1510|07|19|df=yes}}
| birth_place    = [[Нојон]], [[Пикардија]],<br/>[[Франција]]
| death_date     = {{починал на и возраст|1564|05|27|1509|07|10|df=yes}}
| death_place    = [[Женева]], [[Швајцарија]]
| occupation     = [[протестантска реформација|реформатор]], [[свештеник]], [[теологија|богословски]] мислител
| notable_works   = ''[[Учења за христијанската вера]]''
| main_interests   = [[систематска теологија]]
| notable_ideas   = [[предодреденост]], [[монергизам]]
| signature     = John Calvin signature.png
| signature_size   = 170px
}}