Полис (град-држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атински акропол, една од најпознатите полиси во античка Грција

Полис — град-држава во античка Грција. Античка Грција била претежно ридеста земја поделена на многу речни долини и плодни рамнини. Ваквиот релјеф ја условувал нејзината политичка разделеност. Хелените никогаш не направиле своја единствена земја, па наместо тоа живееле во полиси, независни градови-држави.

Имиња на познати градови[уреди | уреди извор]