Плешец (Вевчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плешец
археолошко наоѓалиште
Плешец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Плешец
Плешец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′25″N 20°35′35″E / 41.24028° СГШ; 20.59306° ИГД / 41.24028; 20.59306Координати: 41°14′25″N 20°35′35″E / 41.24028° СГШ; 20.59306° ИГД / 41.24028; 20.59306
Основни податоци
Име Плешец
Место Вевчани
Општина Вевчани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Плешец е археолошки локалитет во близина на струшкото село Вевчани. Локалитетот претставува населба од неолитско и железно време.[1] Се наоѓа на околу 10 км северно од Струга, на крстосницата покрај асфалтниот пат за Дебар, каде што се дели патот за селото Лабуништа. Зафаќа простор од 2 ha, посаден со лозови насади, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Р. Пашиќ: „Неолитски наоѓалишта во Охридско“, „Лихнид“, I, Охрид, 1957.
  2. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.