Исмаилова Црква (Вевчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исмаилова Црква
археолошко наоѓалиште
Исмаилова Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Исмаилова Црква
Исмаилова Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′25″N 20°35′35″E / 41.24028° СГШ; 20.59306° ИГД / 41.24028; 20.59306Координати: 41°14′25″N 20°35′35″E / 41.24028° СГШ; 20.59306° ИГД / 41.24028; 20.59306
Основни податоци
Име Исмаилова Црква
Место Вевчани
Општина Вевчани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Исмаилова Црква е археолошки локалитет во струшкото село Вевчани. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на југозападниот раб на селото, на простор од 200 х 250 м, од обете страни на патот за селата Долна Белица и Велешта. Денес, на местото се наоѓаат ниви, каде што се откриени темели од објекти, а на длабочина од околу 80 цм оркирен е и мозаик и повеќе гробови. По површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и големо количество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.