Бојкоска Браненица (Вевчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојкоска Браненица
археолошко наоѓалиште
Бојкоска Браненица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бојкоска Браненица
Бојкоска Браненица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′25″N 20°35′35″E / 41.24028° СГШ; 20.59306° ИГД / 41.24028; 20.59306Координати: 41°14′25″N 20°35′35″E / 41.24028° СГШ; 20.59306° ИГД / 41.24028; 20.59306
Основни податоци
Име Бојкоска Браненица
Место Вевчани
Општина Вевчани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бојкоска Браненица е археолошки локалитет во близина на струшкото село Вевчани. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 2 км западно од селото, на височинка со зарамнето плато. На местото, мештаните откриле водоводни цевки и бунар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.