Бели Брег (Вевчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бели Брег
археолошко наоѓалиште
Бели Брег is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бели Брег
Бели Брег
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′25″N 20°35′35″E / 41.24028° СГШ; 20.59306° ИГД / 41.24028; 20.59306Координати: 41°14′25″N 20°35′35″E / 41.24028° СГШ; 20.59306° ИГД / 41.24028; 20.59306
Основни податоци
Име Бели Брег
Место Вевчани
Општина Вевчани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бели Брег е археолошки локалитет во близина на струшкото село Вевчани. Локалитетот претставува осамен објект од средниот век. Се наоѓа на околу 1,5 км северно од селото. При проширувањето на патот биле откриени и уништени три фурни ѕидани од тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.