Прејди на содржината

Пинтрест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pinterest, Inc.
Лого од 2017
Екранска снимка
Вид претпријатиеPublic
Вид место
Социјална мрежа
Берзанска ознака
Основанодекември 2009; пред 14 години (2009-12)
СедиштеСан Франциско, Калифорнија, САД
Основач(и)
ДејностИнтернет
Приходи US$3,06 billion (2023)
Оперативен доход US$−126 million (2023)
Заработканагативен пораст US$−36 million (2023)
Вк. средства US$3,59 billion (2023)
Вк. капитал US$3,09 billion (2023)
Вработени4,014 (2023)
Адресаpinterest.com
Корисници450 000 000 MAU (2022)
[1][2][3][4][5]

Пинтрест (анг:Пинтрест) е американска мрежна страница за споделување слики и социјални медиуми која е дизајнирана да овозможи зачувување и откривање информации[6] како рецепти, стил, мотивација и инспирација за уредување на интернет користејќи слики и, во помал обем, анимирани GIF-датотеки и видеа,[7] во форма на огласна табла.[8] Создадена од Бен Силберман, Пол Скиара и Еван Шарп,[5] Пинтрест, Inc. е со седиште во Сан Франциско.[9]

Историја[уреди | уреди извор]

Пинтрест произлегол од претходна апликација создадена од Бен Силберман и Пол Скиара наречена Тоут (анг:Tote)[10] која служела како виртуелна замена за хартиените каталози. Тоут имала проблим од бизнис аспект, поради тешкотиите со мобилните плаќања. Во тоа време, технологијата за мобилно плаќање не била доволно софистицирана за да овозможи лесни трансакции во движење, спречувајќи ги корисниците да вршат многу купувања преку апликацијата. Сепак, корисниците на Тоут собирале големи колекции на омилени предмети и ги споделувале со други корисници. Однесувањето го заинтригирало Силберман, па тој ја префрлил компанијата на создавање на Пинтрест. Ова им овозможува на корисниците да креираат колекции од различни предмети и да ги споделуваат меѓу себе.[11]

Развојот на Пинтрест започнал во декември 2009 година, а страницата го лансирала прототипот како затворена бета верзија во март 2010 година.[12] Девет месеци по лансирањето, веб-страницата имала 10.000 корисници. Силберман рекол дека им пишал на првите 5.000 корисници, нудејќи го својот телефонски број, па дури и се сретнал со некои од нив.[13][12] Лансирањето на апликацијата за iPhone на почетокот на март 2011 година донела повеќе преземања од очекуваното.[14] Потоа следела апликација за iPad[15] и Пинтрест мобајл, верзија на веб-страницата за корисници кои не се на iPhone.[16] Силберман и неколку програмери управувале со страницата од мал стан до летото 2011 година.[13]

Лого од 2011 година

Пинтрест рапидно растел во овој период. На 10 август 2011 година, магазинот Тајм го навел Пинтрест во својата статија „50 најдобри веб-страници за 2011 година“.[17] Во декември 2011 година, страницата станала една од првите 10 најголеми друштвени мрежи, според податоците на Хитвајс (анг:Hitwise), со вкупно 11 милиони посети неделно.[18] Пинтрест ја освоил наградата за најдобар нов стартап за 2011 година на наградите ТехКранч Кранчис (анг:TechCrunch Crunchies).[19][20] За јануари 2012 година, Комскор (анг: comScore) објавил дека страницата имала 11,7 милиони уникатни посетители од САД, што го прави најбрзиот сајт што некогаш успеал да ја пробие границата од 10 милиони единствени посетители.[21] На наградите Веби во 2012 година, Пинтрест ја освоил најдобрата апликација за социјални медиуми и наградата Пиплс војс (анг:People's Voice) за најдобар функционален визуелен дизајн.[22]

Основачот Бен Силберман (лево) на конференцијата South by Southwest Interactive во март 2012 година

На 23 март 2012 година, Пинтрест ги објавил ажурираните услови за користење кои ја елиминирале политиката што му дава право да ја продава содржината на своите корисници.[23][24] На 10 август 2012 година, Пинтрест ја променил својата политика така што веќе не било потребно барање или покана за приклучување на страницата.[25] Во октомври 2012 година, Пинтрест лансирал деловни сметки што им овозможуват на бизнисите или да ги претворат своите постоечки лични сметки во деловни сметки или да започнат од нула.[26]

Во април 2017 година, Пинтрест ја отстранил функција „допаѓање“ на објавата бидејќи се чинела непотребна за „табли“, кои се кориснички збирки на објави. Постојните индекси на допаднати објави на корисниците биле претворени во збирка („табла“) именувана како таква.[27][28]

Иако започнал како „социјална мрежа“ со табли, во подоцнежните години компанијата ставила сè поголем акцент на визуелното пребарување[29] и е-трговијата,[30] како што се каталозите за купување.[31]

Во февруари 2019 година, Волстрит журнал (анг:The Wall Street Journal) изјавил дека Пинтрест тајно поднел барање за првична јавна понуда (IPO) на акции. Вкупната вредност на компанијата во тоа време достигнала 12 милијарди долари.[32] Излегле на берза на 18 април 2019 година, по цена од 19 долари по акција, затворајќи го денот со 24,40 долари по акција.[33]

За 2020 година, Пинтрест објавил приходи од реклами од 1,7 милијарди долари, што претставува зголемување од 48% од 2019 година.[34] На 3 март 2021 година, Пинтрест ја објавил „Пинтрест Премиера“, производ за видео реклами „кој ќе се појавува во доводите на луѓето, насочени кон нивните интереси и други карактеристики“.[34] Подоцна во април, главниот финансиски директор Тод Моргенфелд ги објавил плановите да потроши повеќе пари за маркетинг со цел да се компензира потенцијалното забавување на активноста бидејќи економијата на Соединетите Држави повторно се отвори со повеќе луѓе кои се вакцинирале за КОВИД-19.[35]

На 20 октомври 2021 година, Блумберг објавил дека PayPal е заинтересиран да го купи Пинтрест, со потенцијална цена од околу 70 долари по акција. Одборот и менаџментот на PayPal подоцна истата недела одлучиле да се повлечат од потенцијалниот договор.[36][37]

Во декември 2021 година, Пинтрест ја купил апликацијата за уредување и создавање видео Вочи.[38][39] По ова, во мај 2022 година, било објавено дека Пинтрест има нова апликација за видео стриминг „Пинтрест тв студио“. Апликацијата има за цел да им овозможи на корисниците да пренесуваат во живо на нејзината платформа и да користат различни уреди за различни агли додека пренесуваат во живо на платформата Пинтрест.[40]

На 28 јуни 2022 година, Пинтрест објавил дека ко-основачот, извршен директор и претседател, Бен Силберман ќе премине во новосоздадената улога на извршен претседател, а експертот за онлајн трговија Бил Реди ќе стане главен извршен директор и член на Одборот на директори.[41][42]

Карактеристики и содржина[уреди | уреди извор]

Креаторите зад Пинтрест ја сумирале услугата како „каталог на идеи“ што ги инспирира корисниците „да излезат и да ја направат таа работа“, иако тоа не е „социјална мрежа“ базирана на слики.[43] Исто така, има многу голем моден профил. Во подоцнежните години, Пинтрест бил опишан и како „визуелен пребарувач“.[29][44]

Пинтрест главно се состои од „слики“ и „табли“. Пин е слика што е поврзана со веб-локација или поставена од корисникот. прикачувањате зачувани од таблата на еден корисник може да се зачуваат на таблата на некој друг, процес познат како „повторно закачување“.[45] Таблите се збирки на слики посветени на некоја тема. Таблите со повеќе идеи може да имаат различни делови кои понатаму содржат повеќе прикачувања.[46] Корисниците можат да следат и да не следат други корисници, како и табли, кои би го пополниле главната страница.[47]

Содржината може да се најде и надвор од Пинтрест и на сличен начин да се постави на табла преку копчето „Зачувај“, кое може да се преземе во лентата за обележувачи на веб-прелистувачи,[48] или да се имплементира од веб-администратор директно на веб-локацијата. Првично било наречено копче „Пин ит“, но во 2016 година било преименувано во „Зачувај“ во обид да ја направи страницата поинтуитивна за новите корисници.[49]

Во август 2016 година, Пинтрест лансирал видео плеер што им овозможува на корисниците и брендовите да поставуваат и складираат клипови од која било должина директно на страницата.[50]

Истражување[уреди | уреди извор]

Домашниот извор е збирка на прикачувања од корисниците, табли и теми што следат, како и неколку промовирани прикачувања и прикачувања што ги одбрал Пинтрест. [47] На главната страница на Пинтрест, се појавуваат сите прикачени линкови, прикажувајќи ја хронолошката активност од таблите на Пинтрест што ги следи корисникот.[51]

Во октомври 2013 година, Пинтрест почнал да прикажува реклами во форма на „Промовирани прикачувања“.[52] Промовираните прикачувања се засноваат на интересите на индивидуалните корисници, работите направени на Пинтрест или резултат на посета на страницата или апликацијата на огласувачот.[53]

Во 2015 година, Пинтрест имплементирал функција која им овозможува на корисниците да пребаруваат со слики наместо со зборови.[54]

Во март 2020 година, Пинтрест ја вовел картичката „Денес“ на домашната активност која покажува трендовски прикачувања.[55]

Визуелно пребарување[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, Пинтрест вовел функција „визуелно пребарување“ која им овозможува на корисниците да пребаруваат елементи во слики (постојни прикачувања постоечки делови од фотографија или нови фотографии) и да ги насочуваат корисниците до предложена слична содржина во базата на податоци на Пинтрест.[56] Алатките кои се напојуваат со вештачка интелигенција се наречени Пинтрест ленз, Шоп д лук и Инстант ијдиаз.[57][58][59][60]

Безбедносни карактеристики за тинејџери[уреди | уреди извор]

Профилите на Пинтрест кои тврдеа дека се на возраст од 16 години и помали биле стандардно поставени на приватено, а сите нивни следбеници биле отстранети. Д

Употреба[уреди | уреди извор]

Пинтрест е бесплатна веб-страница која бара регистрација за користење.[61] Услугата моментално е достапна преку веб-прелистувач и апликации за iOS, Андроид и компјутери со Windows 10.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пинтрест во голема мера им се допадна на жените,[62] особено со раната база на корисници. Извештајот од 2020 година покажал дека над 60% од глобалните корисници се жени. Иако мажите не биле примарна публика на Пинтрест, откриено е дека нивната употреба е зголемена за 48%. Во однос на распределбата на возраста, корисниците на возраст меѓу 18 и 25 години пораснале двојно побрзо од оние на возраст над 25 години. Сепак, и корисниците на возраст меѓу 18 и 25 години и корисниците на возраст меѓу 25 и 40 години го поттикнале растот на Пинтрест.[63]

Критика[уреди | уреди извор]

Содржина заштитена со авторски права[уреди | уреди извор]

Пинтрест има систем за известување што носителите на авторски права можат да го користат за да побараат да се отстрани содржината од страницата. Статусот на безбедно пристаниште на Законот за дигитални милениумски авторски права (DMCA) на Пинтрест е доведен во прашање со оглед на тоа што активно ги промовира своите корисници да копираат на Пинтрест, за нивна вечна употреба, каква било слика на Интернет. Корисниците на Пинтрест не можат да бараат статус на безбедно пристаниште и како такви се изложени на можни правни дејствија за прикачување на материјал со авторски права. Пинтрест им овозможува на корисниците да пренесуваат информации; правата на интелектуална сопственост доаѓаат во игра.

Легален статус[уреди | уреди извор]

Во февруари 2012 година, фотографката и адвокатка Кирстен Ковалски напишала блог пост објаснувајќи како нејзиното толкување на законот за авторски права ја навело да ги избрише сите нејзини прикачувања што ги прекршуваат.[64] Објавата придонела за проверка на правниот статус на Пинтрест.[65] Објавата станала вирална и стигнала до основачот Бен Силберман, кој го контактирал Ковалски за да ја направат веб-страницата поусогласена со законот.[64]

Политики за содржина и забрани на корисници[уреди | уреди извор]

Во октомври 2012 година, Пинтрест додал нова функција која им овозможува на корисниците да пријавуваат други за негативна и навредлива активност или да блокираат други корисници ако не сакаат да ја гледаат нивната содржина, понуда за која компанијата рече дека има за цел да ја одржи страницата „позитивна и почитувана“. [66]

Култура на дискриминација[уреди | уреди извор]

Во 2020 година, двајца поранешни вработени во Пинтрест, Ифеома Озома и Ерика Шимицу Бенкс излегле во јавноста за нивното искуство во Пинтрест. И двете жени раскажувале искуства од дискриминација на работа, вклучувајќи расистички коментари, нееднаква плата и казнување за тоа што зборуваат. Дополнително, Озома тврдела дека компанијата не успеала да ја заштити кога личните податоци биле споделени со сајтови на омраза од нејзин колега. Како одговор, Пинтрест јавно се извиниле и извршниот директор Бен Силберман испратил е-пошта до сите вработени да ја туркаат компанијата да се подобри.[67][68]

Лого[уреди | уреди извор]

Логото се состои од буква П (анг: Р) на црвен круг. Ова лого го претставува пинот.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Pinterest Office Tour \u2013 San Francisco Tech Headquarters“. Refinery29. Архивирано од изворникот 2015-08-10. Посетено на 2015-08-13.
 2. Coombs, Casey; Stewart, Ashley (August 9, 2016). „Pinterest chooses Seattle for its first engineering office outside the Bay Area“. Puget Sound Business Journal. Архивирано од изворникот February 18, 2017. Посетено на February 18, 2017. Pinterest employs more than 800 employees worldwide, including 350 engineers.
 3. „Company“. Pinterest Newsroom. Pinterest. Архивирано од изворникот October 6, 2021. Посетено на October 7, 2021.
 4. „Pinterest, Inc. 2023 Annual Report (Form 10-K)“. U.S. Securities and Exchange Commission. 8 February 2024. Архивирано од изворникот 21 February 2024. Посетено на 12 February 2024.
 5. 5,0 5,1 Vanian, Jonathan (February 6, 2023). „Pinterest shares slip on fourth-quarter revenue miss and weak forecast“. CNBC. Архивирано од изворникот на February 7, 2023. Посетено на February 7, 2023.
 6. Gershgorn, Dave (23 March 2019). „Pinterest is distancing itself from social networks as it goes public“. Quartz. Архивирано од изворникот на 4 April 2020. Посетено на 7 May 2020.
 7. „New Pinterest features encourage brands and creators to upload more videos“. TechCrunch (англиски). 10 July 2019. Архивирано од изворникот на 2023-01-22. Посетено на 2019-08-03.
 8. Social, C. M. S. „How Pinterest Is Different from Other Social Media Platforms – CMS Social Media Company Miami FL“. Архивирано од изворникот на 2020-08-06. Посетено на 2020-05-07.
 9. „Company“. Pinterest. Архивирано од изворникот на 6 October 2021. Посетено на 8 June 2023.
 10. „4 Success Lessons From the Entrepreneur Who Quietly Grew Pinterest Into a $12 Billion Company“. 9 January 2018. Архивирано од изворникот на 17 October 2021. Посетено на 17 October 2021.
 11. „The Pinterest Pivot“. 23 October 2012. Архивирано од изворникот на 17 October 2021. Посетено на 17 October 2021.
 12. 12,0 12,1 Hedlund, Ulrika (2013-01-28). „A quick overview of Pinterest“. Business Productivity (англиски). Архивирано од изворникот на 2023-12-10. Посетено на 2023-09-11.
 13. 13,0 13,1 Griggs, Brandon (14 March 2012). „Pinterest: Revamped profile pages, iPad app coming soon“. CNN. Архивирано од изворникот на 14 March 2012. Посетено на 14 March 2012.
 14. Carlson, Nicholas (May 1, 2011). „Inside Pinterest: An Overnight Success Four Years In The Making“. Business Insider. Архивирано од изворникот на May 15, 2012. Посетено на May 7, 2011.
 15. Price, Emily (5 February 2013). „Pinterest Updates iOS App to Make Editing Pins Easier“. Mashable. Архивирано од изворникот на 8 February 2013. Посетено на 8 February 2013.
 16. Pinterest (13 September 2011). „Pinterest Mobile“. Pinterest Blog. Архивирано од изворникот на 17 March 2012. Посетено на 31 March 2012.
 17. McCracken, Harry (August 16, 2011). „The 50 Best Websites of 2011“. Time. Архивирано од изворникот на September 23, 2011. Посетено на August 21, 2011.
 18. Sloan, Paul (December 22, 2011). „Pinterest: Crazy growth lands it as top 10 social site“. CNET News. Архивирано од изворникот на February 10, 2012. Посетено на February 2, 2012.
 19. Constine, Josh (January 31, 2012). „Congratulations Crunchies Winners! Dropbox Is The Best Overall Startup“. TechCrunch. Архивирано од изворникот на November 24, 2020. Посетено на February 7, 2012.
 20. „Pinterest wins Best New Startup of 2011 Crunchie, now driving more referrals than Reddit \u2013 VentureBeat \u2013 Social \u2013 by Sean Ludwig“. venturebeat.com. Архивирано од изворникот на 2012-02-03.
 21. „Pinterest Hits 10 Million U.S. Monthly Uniques Faster Than Any Standalone Site Ever -comScore“. TechCrunch. February 7, 2012. Архивирано од изворникот на September 15, 2012. Посетено на February 15, 2012.
 22. Jake Coyle (1 May 2012). „Louis C.K., Instagram, Pinterest and Facebook win Webby Awards“. Nercury News.com. Архивирано од изворникот на 2012-05-11. Посетено на 2012-05-03.
 23. DesMarais, Christina (24 March 2012). „Pinterest Responds to Concerns, Changes Terms of Service“. PC World. Архивирано од изворникот на 26 March 2012. Посетено на 24 March 2012. Among other things, Pinterest says it never intended to sell user content and has removed from its terms of service wording that granted the company the right to do so.
 24. Pinterest (23 March 2012). „Updated Pinterest Terms“. Pinterest Blog. Архивирано од изворникот на 25 March 2012. Посетено на 24 March 2012.
 25. „Bigger than ever, Pinterest opens up to all“. The Sydney Morning Herald. August 12, 2012. Архивирано од изворникот на 2012-11-13. Посетено на 2012-08-15.
 26. „Pinterest Finally Rolls Out Business Accounts“. HubSpot. 14 October 2012. Архивирано од изворникот на 18 February 2013. Посетено на 9 September 2014.
 27. „Pinterest is Getting Rid of its Like Button, Moving Away from 'Social Network' Label“. Social Media Today. 2017-04-22. Архивирано од изворникот на 2021-09-24. Посетено на 24 September 2021.
 28. O., Kim (2017-04-20). „Goodbye, Like button“. Pinterest Newsroom (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-09-23. Посетено на 24 September 2021.
 29. 29,0 29,1 „Pinterest wants you to think of it as a visual search engine“. Engadget. August 2017. Архивирано од изворникот на 2020-08-06. Посетено на 2020-05-09.
 30. „Pinterest's new tools turn it into more of a storefront“. Engadget. 4 March 2019. Архивирано од изворникот на 2020-05-23. Посетено на 2020-05-09.
 31. „Shopify Merchants Can Now Tap Into 350 Million Pinterest Users“. Bloomberg.com. May 7, 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-11. Посетено на 2020-05-09 – преку www.bloomberg.com.
 32. Farrell, Maureen (2019-02-22). „Pinterest Files Confidentially for IPO“. The Wall Street Journal. ISSN 0099-9660. Архивирано од изворникот на 2019-02-22. Посетено на 2019-02-22.
 33. „Pinterest and Zoom surge in early trading after IPO“. The Washington Post. 2019-04-18. Архивирано од изворникот на 2019-12-30. Посетено на 2020-04-07.
 34. 34,0 34,1 Sloane, Garett (3 March 2021). „PINTEREST HOSTS ITS FIRST AD SUMMIT AND OPENS NEW VIDEO AD SPACE TO BRANDS“. AD AGE. Архивирано од изворникот на 3 March 2021. Посетено на 3 March 2021.
 35. Trentmann, Nina (2021-04-28). „Pinterest CFO Looks to Ramp Up Spending on Marketing, Product Investments“. The Wall Street Journal (англиски). ISSN 0099-9660. Архивирано од изворникот на 2021-04-29. Посетено на 2021-04-29.
 36. Hammond, Ed; Baker, Liana (October 20, 2021). „PayPal Is Exploring a Purchase of Pinterest“. Bloomberg (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-10-20. Посетено на 2021-10-20.
 37. McCaffrey, Orla; Lombardo, Carla (October 25, 2021). „PayPal Abandons Pinterest Takeover After Its Shareholders Balk“. Wall Street Journal (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-10-25. Посетено на 2021-10-25.
 38. „Pinterest invests in creator tools with acquisition of video creation and editing app Vochi“. TechCrunch (англиски). 6 December 2021. Архивирано од изворникот на 2023-01-22. Посетено на 2021-12-07.
 39. ago, David Cohen2 hours (7 December 2021). „Pinterest Acquires Video Creation and Editing App Vochi“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-12-07. Посетено на 2021-12-07.
 40. „Pinterest quietly launches a live streaming app for video creators“. Tech Crunch. 4 May 2022. Архивирано од изворникот на 5 May 2022. Посетено на 5 May 2022.
 41. „Pinterest Appoints Bill Ready as CEO; Co-Founder and CEO Ben Silbermann Transitions to Executive Chairman“. www.businesswire.com (англиски). 2022-06-28. Архивирано од изворникот на 2022-06-28. Посетено на 2022-06-28.
 42. Griffith, Erin (2022-06-28). „Pinterest's Ben Silbermann steps down as chief executive“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на 2023-09-26. Посетено на 2023-09-14.
 43. Nusca, Andrew (13 July 2015). „Pinterest CEO Ben Silbermann: We're not a social network“. Fortune. Архивирано од изворникот на 14 July 2015. Посетено на 14 July 2015.
 44. Boyd, Clark (September 24, 2019). „Pinterest Lens: What the Latest Updates Mean for Visual Search“. Medium. Архивирано од изворникот на August 6, 2020. Посетено на May 9, 2020.
 45. Crook, Jordan (14 March 2012). „This Is Everything You Need To Know About Pinterest (Infographic)“. TechCrunch. Архивирано од изворникот на 2017-07-04. Посетено на 2017-05-16.
 46. „All about boards“. Help Center. Архивирано од изворникот на 2017-02-15. Посетено на 2017-05-15.
 47. 47,0 47,1 „Following and your home feed“. Help Center. Архивирано од изворникот на 2017-02-15. Посетено на 2017-05-15.
 48. „Pinterest / goodies“. Pinterest.com. Архивирано од изворникот на February 10, 2013. Посетено на March 26, 2012.
 49. Chaykowski, Kathleen. „Pinterest Renames 'Pin It' Button As 'Save' In Push For Global Growth“. Forbes. Архивирано од изворникот на 2017-08-18. Посетено на 2017-05-15.
 50. Lauren Johnson (17 August 2016). „Pinterest Is Making a Play for Big-Brand Dollars With Its First Video Ads“. Adweek. Архивирано од изворникот на 17 August 2016. Посетено на 18 August 2016.
 51. „Pinterest / What is Following?“. Pinterest.com. Архивирано од изворникот на March 22, 2012. Посетено на March 22, 2012.
 52. Perez, Sarah (9 October 2013). „Pinterest's Promoted Pins Are Now In The Wild, Here's How They Look“. TechCrunch. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2017-04-27.
 53. „What are Promoted Pins?“. Help Center. Архивирано од изворникот на 2017-04-28. Посетено на 2017-04-27.
 54. Condliffe, Jamie. „Pinterest Now Has Visual Search and It's Kinda Smart“. Gizmodo. Архивирано од изворникот на 2017-03-02. Посетено на 2017-03-02.
 55. „Pinterest's new Today tabs offers curated boards and coronavirus info“. Engadget. 24 March 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-08. Посетено на 2020-05-09.
 56. Lynley, Matthew (8 February 2017). „Pinterest adds visual search for elements in images and through your camera“. Архивирано од изворникот на 13 November 2017. Посетено на 26 February 2018.
 57. „Pinterest Launches 'Lens' and 'Instant Ideas' Visual Discovery Tools“. iPhone Hacks | #1 iPhone, iPad, iOS Blog. February 8, 2017. Архивирано од изворникот на January 17, 2022. Посетено на May 9, 2020.
 58. David Cohen (15 May 2017). „Pinterest Brings Its Visual Discovery Technology to the Advertising Side“. Adweek. Архивирано од изворникот на 22 May 2017. Посетено на 17 May 2017.
 59. Sarah Perez (16 May 2017). „Pinterest will soon let advertisers reach consumers through their smartphone's camera“. TechCrunch. Архивирано од изворникот на 31 March 2022. Посетено на 17 May 2017.
 60. Matthew Lynley (16 May 2017). „Pinterest's visual search technology is coming to its ads“. TechCrunch. Архивирано од изворникот на 17 May 2017. Посетено на 17 May 2017.
 61. „Terms of Service“. About Pinterest. Архивирано од изворникот на 2017-05-01. Посетено на 2014-10-05.
 62. Mullen, Caitlin (May 6, 2019). „Pinterest is a winner with women. Can it do the same with men?“. www.bizjournals.com. Архивирано од изворникот на 2020-08-15. Посетено на 2020-12-15.
 63. „Pinterest tops 400 million monthly active users—with Gen Z, men and Millennials driving growth“. Pinterest Newsroom (англиски). 31 July 2020. Архивирано од изворникот на 2021-04-06. Посетено на 2021-04-05.
 64. 64,0 64,1 Therese Poletti (14 March 2012). „Is Pinterest the Next Napster?“. The Wall Street Journal. Архивирано од изворникот на 2015-01-28. Посетено на 2012-03-15.
 65. Hayley Tsukayama (15 March 2012). „Pinterest addresses copyright concerns“. The Washington Post. Архивирано од изворникот на 17 March 2012. Посетено на 15 March 2012.
 66. Taylor, Colleen (17 October 2012). „Pinterest Adds Ability To Block And Report Other Users To Keep Site 'Positive And Respectful'. TechCrunch. Архивирано од изворникот на 18 October 2017. Посетено на 25 June 2017.
 67. Paul, Kari (10 May 2021). „She broke her NDA to speak out against Pinterest. Now she's helping others come forward“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 27 September 2021. Посетено на 27 September 2021.
 68. Myrow, Rachael. „Pinterest Sounds A More Contrite Tone After Black Former Employees Speak Out“. NPR.org. Архивирано од изворникот на 30 September 2021. Посетено на 28 September 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Деловни податоци за Пинтрест:
 • Пинтрест на Ризницата ?
 • Матична страница