PayPal

Од Википедија — слободната енциклопедија
PayPal Holdings, Inc.
ISINUS70450Y1038 Уреди на Википодатоците
Дејностфинансиска технологија
Основанодекември 1998 Уреди на Википодатоците
Основачи
Седиште
Опслужувани подрачја
речиси по целиот свет
Доход27.518.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Оперативен доход
3.837.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
2.419.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Вкупно актива70.379.000.000 aмерикански долар (2020) Уреди на Википодатоците
Вработени
ок. 29.900 (2022)
Одделенија
  • PayPal Inc (PPI)
  • PayPal Pte. Ltd (3PL)
  • PayPal Payments Pte. Holdings (PPLUX)
  • PayPal Payments Pte Limited (4PL)
Подружници
Мреж. местоpaypal.com
Белешки / наводи
[1]

PayPal (се чита: Пејпал) — онлајн платежен систем на истоимената компанија, кој започнал самостојно во 1998 г., а во 2002 г. бил купен од eBay Inc. PayPal овозможува онлајн преноси на пари и е електронски избор на традиционалните чекови и банкарски преноси. Во 2015 г., компанијата станала независна.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „PayPal Holdings, Inc. 2022 Annual Report (Form 10-K)“. U.S. Securities and Exchange Commission. 10 February 2023.
  2. Seetharaman, Deepa; Mukherjee, Supantha (30 септември 2014). „EBay follows Icahn's advice, plans PayPal spinoff in 2015“ (англиски). Reuters. Архивирано од изворникот на 2015-11-15. Посетено на 23 ноември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]