IPhone

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

iPhone (се чита: ајфон) е интернет-мултимедијален телефон дизајниран и дистрибутиран од Apple Computer Inc. Телефонот има минимален хардверски интерфејс, и нема вградена тaстатура. Тaстатурата е виртуелна, бидејќи телефонот работи на Screen Touch. Исто така служи за слушање на музика (предходник е iPod Touch), и можат да се инсталираат секакви разни апликации.

Екранот на IPhone е највпечатлива карактеристика, и е главниот и единствен метод за користење на IPhone.