Петрушка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петрушка Река
Петрова Река
Петрушка Река.jpg
Реката во селото Петрово
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of Arms of Gevgelija.svg Гевгелија
СелаПетрово
Физички особености
Извор 
 • местоКожуф
Устие 
 • место
Стара Река
 • координати
41°17′55″N 22°24′44″E / 41.29861° СГШ; 22.41222° ИГД / 41.29861; 22.41222Координати: 41°17′55″N 22°24′44″E / 41.29861° СГШ; 22.41222° ИГД / 41.29861; 22.41222
Особености на сливот
ТечениеСтара РекаВардарЕгејско Море

Петрушка Река (понекогаш Петрова Река) — река во југоисточниот дел на Македонија и се влева во Стара Река.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Петрушка Река извира на планината Кожуф, северозападно од градот Гевгелија, поминува низ селото Петрово и се влева во Стара Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 55. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]