Перо Костадинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перо Костадинов
Градоначалник на Општина Валандово
На должноста
15 октомври 2017 – во служба
Претходник Николче Чурлиновски
Лични податоци
Роден(а) 14 јануари 1987
Валандово, Република Македонија
Националност Македонец
Партија СДСМ
Занимање политичар
Вероисповед Православен

Перо Костадинов (14 јануари 1987 во Валандово) — политичар од редовите на СДСМ и градоначалник на Општина Валандово. На функцијата стапил по локалните избори во 2017 година, кога победил во првиот круг со освоени 55,31% од вкупните гласови. Дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 2009.

Перо бил вработен во ИГМ АД “Еленица“ Струмица и “Еко оранжерии Анска-Река“ Валандово. Од 2015 до 2017 година бил член на Советот на Општина Валандово[1].

Наводи[уреди | уреди извор]