Прејди на содржината

Пембролизумаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пембролизумаб
From PDB entry 5dk3
Моноклонално антитело
ВидЦело антитело
ИзворHumanized (from mouse)
ТаргетPD-1
Клинички податоци
Заштитени имињаKeytruda
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa614048
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска], US Daily Med:врска
Бременосна
категорија
  • AU: D [1]
  • US: N (Сè уште некласифициран) [1]
  • not for pregnant women
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
IV
Назнака
CAS-број1374853-91-4
ATC кодL01XC18
PubChemSID: 254741536
DrugBankDB09037
UNIIDPT0O3T46P
KEGGD10574 Ок
ChEMBLCHEMBL3137343
СинонимиMK-3475, lambrolizumab
Хемиски податоци
ФормулаC6534H10004N1716O2036S46
Моларна маса146–149 kDa

Пембролизумаб (поранешно име ламбролизумаб, заштитно име Кејтруда) е хуманизирано антитело кое се користи во третманот на канцер. Се користи во третманот на меланом, белодробен карцином, карциноми на главата и вратот, Хоџкинов лимфом и желудочен карцином.[2] Се администрира како бавна инјекција во вена.[2]

Пембролизумабот бил одобрен за медицинска употреба во САД во 2014 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Pembrolizumab (Keytruda) Use During Pregnancy“. Drugs.com. 24 септември 2019. Посетено на 10 јануари 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Pembrolizumab Monograph for Professionals“. Drugs.com. American Society of Health-System Pharmacists. Посетено на 15 јули 2019.