Прејди на содржината

Хоџкинов лимфом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоџкинов лимфом
Микрографија на која е прикажана Хоџкинов лимфом
СпецијалностОнкологија Уреди на Википодатоците
СимптомиТреска, ноќно потење, слабеење, зголемени лимфни јазли без болка[1]
Ризик-факториЕпштајн–Бар вирус, семејна историја, ХИВ/СИДА[1][2]

Хоџкинов лимфом е тип на хематолошки малигнитет кој потекнува од лимфоцитите.

Околу половината од случаите на Хоџкинов лимфом настанале поради Епштајн–Бар вирусот (EBV).[2] Други ризични фактори се семејната историја и ХИВ/СИДА.[2]

Во 2015 околу 574,000 луѓе имале Хоџкинов лимфом, а 23,900 починале. Во САД, 0.2% од луѓето ја добиваат болеста во некој период од нивниот живот.[3] Најчесто се дијагностицира помеѓу 20 и 40 години.[3] Се нарекува според англискиот лекар Томас Хоџкин, кој прв ја опишал во 1832 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NCI2016AdPt.
  2. 2,0 2,1 2,2 World Cancer Report 2014. World Health Organization. 2014. стр. Chapter 2.4. ISBN 928320429-8.
  3. 3,0 3,1 „SEER Stat Fact Sheets: Hodgkin Lymphoma“. NCI. April 2016. Архивирано од изворникот на 17 October 2012. Посетено на 13 August 2016.
  4. Hodgkin T (1832). „On some morbid experiences of the absorbent glands and spleen“. Med Chir Trans. 17: 69–97.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори