Пат до Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пат до Франција
АвторЖил Верн
Изворен насловLe Chemin de France
ИлустраторЖорж Ру
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 31
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1887
Published in English
1888
МедиумТврд повез
ПретходнаСевер против Југ 
СледнаДве години распуст 

Пат до Франција (француски: Le Chemin de France) ― авантуристички роман од 1887 година, напишан од Жил Верн за измислен капетан Наталис Делпјер од француската војска, со сценографија во 1792 година, непосредно пред Француските револуционерни војни.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.fantasticfiction.com, webmaster@fantasticfiction.com -. „The Flight to France (Voyages Extraordinaires, book 31) by Jules Verne“. www.fantasticfiction.com (англиски). Посетено на 9 септември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]